Poniedziałek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 4633
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zibrow kontra Ratusz

Środa, 30 czerwca 2010, 17:53
Aktualizacja: Czwartek, 1 lipca 2010, 7:38
Autor: Sven
Wałbrzych: Zibrow kontra Ratusz
Andrzej Zibrow wciąż liczy się w walce o stanowisko Prezydenta Wałbrzycha
Fot. Krzysztof Żarkowski
Andrzej Zibrow domaga się zmiany w Statucie Miasta Wałbrzycha. Mówił już o tym od jakiegoś czasu. 25 czerwca Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Obywatel” złożyło do Rady Miejskiej wniosek z prośbą o zmianę Statutu w paragrafie 20, punkt 2, który mówi: „inicjatywa uchwałodawcza przysługuje radnym, Komisjom Rady i Prezydentowi” na nowe brzmienie: „inicjatywa uchwałodawcza przysługuje radnym, Komisjom Rady, Prezydentowi i mieszkańcom Wałbrzycha”.

Andrzej Zibrow uważa, że pominięcie w punkcie drugim mieszkańców miasta, pozbawia ich podmiotowości, łamie zasady demokracji i ogranicza prawa obywatelskie.

W opinii reprezentujących Ratusz Anny Starczukowskiej i Ewy Frąckowiak, punkt trzeci, który mówi:

Mieszkańcy Wałbrzycha mogą składać do Rady wnioski o podjęcie
uchwały na następujących zasadach:

1)Wniosek o podjęcie uchwały powinien zawierać uzasadnienie i musi być
podpisany przez grupę mieszkańców w liczbie co najmniej 150 osób
mających czynne prawa wyborcze,

2)Wniosek nie może dotyczyć projektów uchwał w sprawach
zastrzeżonych do właściwości innych organów i podmiotów,

3)Rada uznając wniosek za zasadny zobowiązuje Prezydenta lub właściwą
komisję rady do przygotowania projektu uchwały, z zachowaniem trybu
i zasad określonych w ust. 4-7,

4)Projekt powinien być przedłożony Radzie do rozpatrzenia możliwie na najbliższej sesji po rozpatrzeniu wniosku, całkowicie zabezpiecza interesy uchwałodawcze mieszkańców, powodując bezzasadność postulatu zgłaszanego przez Stowarzyszenie.

Taką interpretację za błędną uważa z kolei Andrzej Zibrow argumentując, że to punkt drugi stanowi o bezpośredniości składania wniosków przez obywateli oraz daje gwarancję, że inicjatywa uchwałodawcza na pewno będzie rozpatrzona. Według Stowarzyszenia, obecnie jest tak, że wniosek mieszkańców może nigdy nie być rozpatrywany, jeżeli prezydent, komisje lub poszczególni radni, nie rozpoczną odpowiedniej procedury.

Jako przykład uzasadniający potrzebę zmian w Statucie posłużyła sprawa Uchwały Rady Miasta nr XLV/402/09 z dnia 18 grudnia 2009 roku dotycząca nadania hali lekkoatletycznej przy ul. Chopina imienia „Wałbrzyskich Olimpijczyków”. Obywatelski wniosek, aby mógł być rozpatrzony, musiał być przedstawiony przez jednego z radnych. Co prawda, uchwała została przyjęta, ale do dzisiaj czeka na realizację.

Andrzej Zibrow złożył już w Biurze Rady Miasta odpowiednie zapytanie, dlaczego prezydent Piotr Kruczkowski uchyla się od wykonania wspomnianej uchwały.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group