Impreza trwała cały weekend 29 i 30 czerwca przy Zamku Książ i przyciągnęła uczestników z całej Polski, a także z Czech oraz wielu widzów- podpatrujących poczynania bractw lub uczących się średniowiecznych zwyczajów. Organizatorami wydarzenia byli członkowie wałbrzyskiego bractwa Śląska Rota Najemna oraz Wałbrzyski Ośrodek Kultury.
Turnieje łucznictwa, warsztaty tańca, pokazy walk, turnieje bojowe, warsztaty z piśmiennictwa, bieg dam i rycerzy, pokazy konne, warsztaty z zielarstwa, turnieje strzeleckie, gry i zabawy plebejskie, rzeźbienie z gliny, konkursy dla dzieci to tylko niektóre z atrakcji czekających na tych, którzy odwiedzili w ten weekend Stado Ogierów Zamku Książ. Ponadto miały miejsce koncerty muzyki dawnej w wykonaniu zespołu z Czech oraz główny punkt programu: efektowna bitwa z paleniem wioski.
W Wałbrzychu ze względu na odbywające się warsztaty średniowieczne zawitały bractwa z całej Polski: a wśród nich te ze Strzegomia, Lubania, Opola, Głogowa, Zagórza Śląskiego oraz z czeskiego Jesenika oraz Ostrawy.
-Już po raz drugi przyjechaliśmy na ten turniej. Jest bardzo fajnie, dużo miłych ludzi, piękny zamek, a organizacyjnie- rewelacja- mówią członkinie Wolnej Kompanii Łuczniczej Lubań specjalizującej się podczas warsztatów w strzelaniu z łuku.
Impreza była nie tylko sposobnością dla bractw, aby mogły się spotkać, rywalizować ze sobą, biesiadować i wymieniać doświadczeniami, ale też dla widzów- laików w świecie średniowiecznym, którzy mieli szansę nauczyć się czegoś nowego poprzez zabawę z animatorami historycznymi, wziąć udział w warsztatach, posłuchać muzyki, czy też zwyczajnie przyglądać się działaniom bractw.
-Jesteśmy bractwem kultywującym tradycje joannickie na ziemi strzegomskiej, zajmujemy się odtwórstwem historycznym z XIII wieku, łucznictwem, walkami i bitwami, także o podłożu religijnym- opowiadali o sobie członkowie Komandorii Joannitów ze Strzegomia- Turniej rycerski w Wałbrzychu to ciekawa impreza, w tym roku frekwencja jest trochę niższa porównując z zeszłoroczną, ale to wcale jej nie umniejsza.
Propagowaniem kultury średniowiecznej zajmują się również członkowie Bractwa Zamku Grodno, którzy od 2000 roku uczestniczą w książańskich imprezach średniowiecznych- wcześniej także współorganizując je. –Zamek Książ to najlepszy obiekt w regionie na tego typu przedsięwzięcia- po Zamku
Grodno, oczywiście!- śmiali się uroczy wikingowie z bractwa.
Hipodrom Stada Ogierów Zamku Książ w sobotę i niedzielę wypełnił się ciekawymi osobowościami, a każdy widz mógł podczas warsztatów i turnieju poczuć średniowieczną mroczną, a zarazem swojską atmosferę.
Więcej zdjęć: TUTAJ