Tytuł ten przyznawany jest wybitnym postaciom wywodzącym się z naszego miasta i sławiącym jego dobre imię. Co roku otrzymują je znane postacie m.in. ze świata kultury, polityki czy sportu. Kapituła podejmująca decyzję o nominacji kolejnych Ambasadorów, składa się z osób które otrzymały owy tytuł w poprzednich edycjach.
W ubiegłych latach uhonorowani zostali Joanna Bator, Krzysztof Ignaczak, Tomasz Siemoniak, Andrzej Adamek, Krzesimir Dębski, Marek Starybrat, Olga Tokarczuk, Agnieszka Wieszczek-Kordus oraz Leszek Lichota. Jak podkreślali organizatorzy, zdobycie tego zaszczytnego tytułu często przynosi szczęście obdarowanemu. Jako przykład podano Joannę Bator, która niedługo po otrzymaniu tytułu zdobyła nagrodę literacką Nikę.
Galę rozpoczęto od przywitania wszystkich zgromadzonych przez prezydenta Wałbrzycha – Romana Szełemeja. Odczytał on również list, napisany przez jednego z poprzednich Ambasadorów, a aktualnie wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej – Tomasza Siemoniaka.
W tym roku statuetki Stokrotek oraz tytuły Ambasadorów Wałbrzycha zostały wręczone po raz czwarty. Pierwszym laureatem został Jan Lityński – polityk, działacz opozycji w czasach PRL, członek Solidarności. W 1989 roku zasiadał przy obradach Okrągłego Stołu, zaś już rok później został wybrany do Sejmu RP z woj. wałbrzyskiego. Aktualnie jest doradcą etatowym w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Kolejnym Ambasadorem został Maciej Szczepaniak – pochodzący z Wałbrzycha, wielokrotnie utytułowany pilot rajdowy, zasiadający u boku takich gwiazd jak Tomasz Kuchar, Janusz Kulig, Leszek Kuzaj czy Robert Kubica. Został trzykrotnym laureatem Rajdowych Mistrzostw Polski (2004-2006).
Ostatnią wyróżnioną osobą na tegorocznej Gali została Urszula Włodarczyk – czołowa wieloboistka świata, wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy oraz trzykrotna olimpijka (wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie – 1992, Atlancie – 1996 oraz w Sydney – 2000). Jej kariera rozpoczęła się w Górniku Wałbrzych, po czym przeszła do AZS AWF Wrocław. Po ukończeniu studiów została tamtejszym asystentem w Katedrze Lekkoatletyki.
Podczas piątkowego wieczoru wylicytowano wiele wartościowych rzeczy. Wśród podarowanych przedmiotów znalazła się m.in. statuetka orła z brązu sygnowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej (przekazana przez Tomasza Siemoniaka), koszulka Bayernu Monachium podpisana przez Roberta Lewandowskiego (ofiarowana przez samego piłkarza), voucher na zwiedzanie Zamku Książ wraz z Bogusławem Wołoszańskim, ręcznie wykonana lalka z Teatru Lalki i Aktora, kombinezon rajdowy Macieja Szczepaniaka, porcelanowy zestaw „Alaska” podarowany przez Fabrykę Porcelany Krzysztof, czy pióro sygnowane przez Bronisława Komorowskiego (przekazane przez Jana Lityńskiego).
Jak mówił prezes Zamku Książ – Krzysztof Urbański – celem Gali jest nie tylko promocja miasta, którego wizytówkami są jej Ambasadorzy, ale równie ważna jest coroczna zbiórka pieniędzy na cele charytatywne. W ciągu ubiegłych lat udało się zebrać ponad 80 tysięcy złotych, które zostały przeznaczone m.in. na pomoc najmłodszym chorym Wałbrzyszanom i rehabilitację podopiecznych Domu Małego Dziecka w Wałbrzychu. Zebrane blisko 35 tysięcy złotych dla fundacji Salvator, zostanie przekazane na pomoc dwóm chorym i potrzebującym dziewczynkom. Galę rozdania nagród zakończył koncert Edyty Geppert.