Środa, 20 listopada
Imieniny: Edmunda, Rafała
Czytających: 4434
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Podzamcza

Środa, 26 marca 2014, 18:30
Aktualizacja: Czwartek, 27 marca 2014, 15:47
Autor: red.
Wałbrzych: Spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Podzamcza
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Ośrodku Społeczno–Kulturalnym Spółdzielni Mieszkaniowej Podzamcze odbyło się spotkanie mieszkańców osiedla z Prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemejem. Spotkanie dotyczyło bieżących spraw osiedla, w tym gospodarowania odpadami i nowych inwestycji i remontów przeprowadzanych w tej dzielnicy miasta.

W spotkaniu oprócz Prezydenta Miasta uczestniczył Prezes Zarządu SM Podzamcze Tadeusz Choczaj a także przedstawiciele Urzędu Miasta i Rady Miasta, przedstawiciele firmy Alba i oczywiście mieszkańcy Podzamcza. Zarządcą osiedla generalnie jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Podzamcze, ale nie jest jedynym zarządcą, a dużo prac i inwestycji prowadzi w tej dzielnicy Urząd Miasta. Na początku spotkania Prezydent mówił o ważnych inwestycjach, przeprowadzanych na Podzamczu.

- Mamy prawie koniec marca. Właściwie zimy nie było. Z naszego punktu widzenia to bardzo dobrze, bo to oznacza, że wszystkie zamierzenia, które związane były z inwestycjami w mieście i na Podzamczu będą realizowane na czas. Z najważniejszych kwestii, które związane są z Podzamczem to są inwestycje o charakterze drogowym, związane z ruchem drogowym. W najbliższym czasie będziemy kontynuować budowę pętli wokół Podzamcza – szlaku czy też ścieżki pieszo-rowerowej. Rozpisaliśmy przetarg, został wyłoniony wykonawca. Myślę, że w ciągu 2-3 tygodni wejdzie on na budowę wzdłuż ulicy Wieniawskiego. Tam będzie szereg różnych instalacji, które będą zapewniały bezpieczeństwo pieszych, biegających, jeżdżących na rowerach i również kierowców. Chodzi o różnego rodzaju barierki, separatory ruchu i przejścia dla pieszych, które na ulicy Wieniawskiego będą zabezpieczone dodatkowym oświetleniem. Mówię o oświetleniu w sensie jasności a nie sygnalizacji świetlnej, bo ta na razie w naszej ocenie nie jest niezbędna. Wymienimy przy okazji barierki, które rozdzielają pasy ruchu, tak żeby były one estetyczne i żeby służyły dobrze mieszkańcom. W najbliższym czasie podejmiemy decyzję czy przeprowadzić remont Placu Jana Pawła II i rozjazdu między ulicą Jana Pawła II a ulicą Kasztelańską. Kilka miesięcy temu deklarowałem, że przygotowujemy się do tego, mamy dokumentację. Problem polega jednak na tym, że nie są zakończone dwie budowy w najbliższej okolicy tego miejsca. Jedna to budowa mieszkań komunalnych na ulicy Jana Pawła II a druga to budowa Centrum Osiedlowego przy ulicy Kasztelańskiej, czyli w byłym V Liceum. Już dziś mogę powiedzieć, że ten plac będzie wyglądał zupełnie inaczej, będzie poszerzony, nie będzie środkowej wysepki, droga w kierunku kościoła będzie poszerzona, będą miejsca parkingowe, podobnie jak w kierunku ulicy Kasztelańskiej. To mamy przygotowane i od tempa zakończenia dwóch pozostałych inwestycji zależy czy zdecydujemy się rozpoczęcie tych prac jeszcze w tym roku – powiedział Roman Szełemej

Mówiąc o ważnych inwestycjach na Podzamczu Prezydent podkreślił fakt budowy nowych mieszkań komunalnych przy ulicy Jana Pawła II:

- Buduje się tam ponad 120 mieszkań. Mieszkania mają charakter komunalny. Od ubiegłego tygodnia zgodnie z decyzją Rady Miasta, która określiła zasady przydziału tych lokali, można składać wnioski na nowe mieszkania na ulicy Jana Pawła II. Kryteria, które tam obowiązują to są kryteria dochodowe, czyli nie może otrzymać tego mieszkania ktoś, kogo nie stać na płacenie czynszu. Nie są to lokale socjalne. To są normalne lokale, o bardzo wysokim standardzie, które będą wymagały płacenia czynszu. Preferencje będą miały tam rodziny z dziećmi. Im więcej dzieci tym komisja będzie przydzielała więcej punktów. Kolejna grupa to są mieszkańcy, którzy mieszkają długo w Wałbrzychu i mają za duże mieszkanie, za które płacą czynsz i gotowe są oddać miastu mieszkanie większe, po to, żeby mieć znacznie mniejsze, ale z wygodami i z niższym czynszem. Szereg takich osób w wieku podeszłym mieszka w mieszkaniach, które są trzypokojowe, mają po 70-80 metrów, a jest to jedna osoba. Często wiąże się to z płaceniem bardzo wysokiego czynszu, większego niż możliwości tej osoby. Warunek niezbędny dla wszystkich, którzy chcą składać wnioski będzie taki, że nikt nie zalega z czynszem. Do tej pory mamy kilkadziesiąt złożonych wniosków. Tempo prac jest bardzo szybkie. Zakładamy, że będą one ukończone przed czasem, czyli te mieszkania, domy razem z otoczeniem, z ławkami, miejscami parkingowymi, drzewkami, lampami, będą zakończone prawdopodobnie w czerwcu i od lipca, sierpnia pierwsi mieszkańcy powinni się tam osiedlać.

Prezydent mówił też o drugiej dużej inwestycji budowlanej na Podzamczu - Centrum Osiedlowym przy ulicy Kasztelańskiej.

- Do maja budowa powinna zostać zakończona. Funkcjonuje tam żłobek. Będzie tam przedszkole, które zostanie przeniesione z Wieniawskiego, będzie wielka biblioteka, do której zostaną przeniesione punkty biblioteczne, które obecnie zajmują przynajmniej dwa lokale mieszkalne Spółdzielni Podzamcze. Ze Szczawienka przeniesiemy trzeci punkt. Kolejną częścią, która będzie tam funkcjonować, to będzie dom dziennego pobytu seniora. Tak naprawdę będzie to duża świetlica, gdzie będzie można przyjść, posiedzieć, porozmawiać, wypić kawę, spędzić wspólnie czas. Obiekt będzie oczywiście posiadał duży parking.

Roman Szełemej mówił również o kompleksie sportowym przy szkole nr 26, który w terminie do dwóch miesięcy ma być od rana do wieczora dostępny dla wszystkich mieszkańców Podzamcza a także o projekcie budowy przy tej szkole trzypiętrowego pawilonu, w którym odbywać się będą zajęcia rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych. Nie zabrakło też słów o szkole nr 21, w której termomodernizacji poddano najpierw salę gimnastyczną a w chwili obecnej za kwotę prawie 4 milionów złotych przeprowadzana jest modernizacja części nieremontowanej od wielu lat szkoły. Mowa była też o stworzeniu na Podzamczu większej ilości wciąż brakujących parkingów i o remontach niektórych ulic.

Wśród spraw i tematów, które zostały poruszone podczas wczorajszego spotkania ważny element stanowiła dyskusja na temat gospodarowania odpadami. Mieszkańcy osiedla mieli wiele zastrzeżeń zarówno jeżeli chodzi o sposób odbioru odpadów, o segregację śmieci i o stawki za wywóz odpadów. Prezydent Szełemej mówił na ten temat tak:

-Rozstrzygnęliśmy przetarg. Wygrała firma Alba. Przetarg obowiązuje do końca tego roku. Alba realizuje tę umowę zupełnie przyzwoicie, co nie znaczy, że na początku nie mogło być lepiej. Państwa telefony, nasze interwencje, nawet czasami kary nakładane na firmę spowodowały, że ta współpraca jest coraz lepsza. Cena, którą zaproponowała firma Alba jest na tle Polski bardzo umiarkowana, jest poniżej średniej krajowej, chociaż na Podzamczu mieliście Państwo nieco niższą cenę a w niektórych dzielnicach mamy teraz niższą cenę niż była. Tak jest, gdy się uśrednia na całe miasto. Największym problemem, który zdiagnozowaliśmy to stan punktów odbioru. Planujemy, że w najbliższych miesiącach punktów będzie więcej. Wielkim problemem jest czystość wokół i to jest zjawisko o którym możemy powiedzieć, że trochę dotyczy nas samych. Kolejnym zagadnieniem, które z tym się wiąże jest segregowanie i niesegregowanie odpadów. Zawsze jest wielkim problemem co zrobić, gdy 1, 2 czy 3 z 20 rodzin nie segreguje. To jest problem. Problem jest, że nie wszyscy płacą z tych, którzy powinni płacić i to dotyczy pośrednio spółdzielni, ale dotyczy też miasta. Niestety co miesiąc brakuje nam pomiędzy tym co płacimy firmie Alba a tym co mieszkańcy płacą w opłatach, brakuje nam pewnej sumy pieniędzy. Inaczej mówiąc zakładaliśmy, że ci którzy mają płacić – będą płacić, ale okazało się, że tych którzy mają płacić jest mniej, albo są też tacy, którzy mają płacić a nie płacą. Tego się spodziewaliśmy, jest tylko kwestią do jakiego stopnia to się rozmija. Niemniej jest przed nami jeszcze wiele miesięcy tego roku. Pod koniec roku rozpiszemy nowy przetarg a w tle jest nowelizacja ustawy, która będzie ułatwiała rozwiązywanie tych problemów między innymi w zakresie takim gdzie te odpady powinny być przerabiane. W tej chwili szykujemy się do rozbudowy a w zasadzie do zbudowania nowoczesnej linii segregacyjnej. Będziemy to robić na ulicy Beethovena. To pozwoli utrzymać przez najbliższe lata rozsądny poziom opłaty śmieciowej. Nie można różnicy pomiędzy tym, co od mieszkańców dostajemy a tym co musimy zapłacić pokryć z innych środków, tylko z tych, które otrzymujemy. Jeżeli będzie duża grupa tych, którzy nie będą płacić, to wszyscy będą musieli tę różnicę dopłacić.

Podczas spotkania pojawiły się też takie tematy jak utrzymanie czystości osiedla niezwiązane z segregacją i wywozem odpadów, konieczność sprzątania po psach i sposoby motywowania właścicieli do tych czynności, sprawa śmieci zalegających na granicy garaży i działek, koszty centralnego ogrzewania, remonty chodników, zagospodarowanie terenów zielonych i rekreacyjnych, tworzenie podjazdów dla osób niepełnosprawnych, ułatwiające dotarcie do placówek bankowych i pocztowych, zagospodarowanie i remont pętli autobusowej, przebywanie osób bezdomnych w niektórych częściach budynków należących do Spółdzielni Podzamcze, tworzenie nowych ścieżek rowerowych, w tym ścieżki prowadzącej do Zamku Książ, wycinka drzew i ogólna poprawa jakości przestrzeni publicznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group