- Ten kolejny żłobek jest bliźniaczo podobny do tego wybudowanego przy ulicy Niepodległości. Koszt to około 2 500 000 złotych, dofinansowanie prawie 700 000 złotych w ramach programu "Maluch 2" prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jesteśmy miastem, które wybudowało w ramach tego programu najwięcej żłobków w Polsce. Ten żłobek objęty jest programem ogłoszonym w ramach konkursu na środki ministerialne - jest to program powrotu na rynek pracy osób dotychczas bezrobotnych. W ten sposób, dzięki udziałowi i wygraniu tego konkursu, nasze miasto otrzymuje grant w wysokości prawie 1 500 000 złotych i praktycznie do końca 2014 roku żłobek będzie bezpłatny. Dla tych wszystkich, którzy spełnią kryteria udziału w tym programie, żłobek po prostu jest bezpłatny, więc wszystkie pięćdziesięcioro dzieci to będą dzieci z rodzin, których rodzice w ramach powrotu do pracy oddają dziecko do żłobka, aktywnie poszukują pracy i te zasady są takie same jak w żłobku przy ulicy Kasztelańskiej, gdzie ten program odniósł wielki sukces - tak o nowym żłobku mówił dzisiaj prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
Rekrutacją znacznej części personelu zatrudnionego w żłobku oraz przyjętych dzieci zajmuje się Fundacja Edukacji Europejskiej. Wszystkie materiały dla rodziców, aby mogli zapoznać się z zasadami naboru, znajdują się zarówno na stronie internetowej FEE jak również w siedzibie Fundacji przy ulicy Dmowskiego 2, gdzie rodzice mogą uzyskać wszelkie niezbędne informacje. Oprócz konieczności spełnienia wymagań zawartych w projekcie, o kolejności przyjęć do żłobka decydował będzie również status materialny i wielodzietność rodziny.
Jeżeli chodzi o dalsze plany związane z przyszłością tego typu placówek w Wałbrzychu, prezydent Szełemej powiedział:
- Będziemy obserwować obszar związany z miejscami w żłobkach. Wydaje mi się z pierwszych informacji, że już pojawia się zapotrzebowanie na kolejne miejsca. Realizując trzy żłobki udostępniamy 175 miejsc. Mamy sygnały, że potrzeba jeszcze kilkadziesiąt. Jeśli będzie taka potrzeba nie będę się wahał - natychmiast rozszerzymy ten program o kolejne placówki. Trzeba też powiedzieć, że to się wszystko wpisuje w program poprawy sytuacji demograficznej. Przypominam, że kiedy deklarowaliśmy ten program żłobkowy w 2011 roku, tak naprawdę mało kto jeszcze o tym mówił. Dzisiaj wiemy, że realizacja zapotrzebowania na miejsca w żłobkach w sposób pośredni wpływa też na poprawę dzietności społeczeństwa, a więc poprawia tragiczną sytuację demograficzną. Chcemy, aby w Wałbrzychu był dobry klimat, warunki dla wychowywania, rodzenia dzieci, tak żeby miasto odbudowywało swoje demograficzne podstawy.
Prezydent Roman Szełemej zwrócił również uwagę na dodatkowy aspekt sprawy, a mianowicie rynek pracy. Podkreślił, że w trzech powstałych w ramach programu żłobkach utworzono 100 miejsc pracy.