Zakończony etap prac obejmował wejście do Parku od strony Al. Wyzwolenia, remont schodów i wykonanie ścieżek. Wykorzystano w tym celu granitową kostkę i krawężniki pozostałe po odbywających się w wielu miejscach remontach wałbrzyskich ulic. Prezydent Roman Szełemej zwrócił na początku uwagę, że prawie stuletni Park Sobieskiego – największy wałbrzyski park jest wielkim kompleksem, praktycznie leśnym o bardzo dużych walorach przyrodniczych. Jest położony w środku miasta na bardzo specyficznym terenie górskim.
- Dwa lata temu zastaliśmy Park Sobieskiego właściwie zdziczały, kompletnie zdewastowany, bez jakiejkolwiek formy przypominającej nowoczesny park. Podczas weryfikacji tego co musimy w nim zrobić okazało się, że musimy zrobić właściwie wszystko. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat zostały zniszczone wszystkie ścieżki, które były ścieżkami o charakterze bardziej leśnym niż parkowym. Okazało się, że nie ma żadnej formy architektonicznej wolnej od zniszczenia i dewastacji a kiedyś funkcjonująca sieć energetyczna nie funkcjonuje – tak o sytuacji w Parku mówił Prezydent Roman Szełemej.
Natomiast o podjętych działaniach w celu rewitalizacji parku, dotychczasowych pracach i planach na przyszłość Prezydent Wałbrzycha powiedział:
- Przede wszystkim staramy się doprowadzić do tego, aby wszystkie ścieżki i ciągi piesze i transportowe miały charakter trwały. Nie da się utrzymać w formie niezdewastowanej na takim pochyleniu ścieżek szutrowych czy piaskowych, ponieważ opady deszczu na takich dużych powierzchniach praktycznie gwarantują ich zniszczenie. Całe wzgórze Parku Sobieskiego to jedna wielka skała pokryta cienką warstwą gleby, co powoduje, że ziemia nie przyjmuje wody, spływa i stąd zniszczenia. Dlatego ścieżki muszą być zrobione w formie bardzo trwałej. Mamy już nowe lampy. Jest system informacji na tablicach i kierunkowskazach, mamy monitoring, który będzie rozbudowywany. Systematycznie wycinane są suche drzewa, odtwarzane ciągi leśne. Kończymy projektowanie kolejnego etapu, czyli wejścia do parku od ulicy Inwalidów Wojennych aż do ulicy Piłsudskiego, z przebudową murów oporowych. Pojawi się kilkadziesiąt nowych lamp. Realizujemy etapami wszystkie kolejne potrzeby. W przyszłym roku chcemy zakończyć projekt rewitalizacji parku.
Fundusze na rewitalizację parku pochodzą w większości ze środków unijnych. Powstał program jak Park Sobieskiego rewitalizować. Program został zgłoszony do konkursu o środki unijne, a zwycięstwo w tym konkursie dało półtora miliona złotych, więc pierwszy etap prac został praktycznie sfinansowany ze środków unijnych. Zgodnie z założeniami rewitalizacja ma się zakończyć wiosną przyszłego roku a jej koszt wyniesie około czterech milionów złotych.