Endoskopowe Zabiegi Bariatryczne, czyli ESG - Endoscopic Sleeve Gastroplasty, to forma leczenia otyłości. Zabiegi polegają na endoskopowym zmniejszeniu objętości żołądka. Dzisiaj zabiegi te wykonywał dr Artur Raiter z Zakładu Endoskopii Zabiegowej Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu a nadzór nad zabiegami prowadził dr Gontrand Lopez Nava z Uniwersyteckiego Szpitala w Madrycie - jednen z najbardziej doświadczonych specjalistów w endoskopowych technologiach otyłości nie tylko w Europie ale i na świecie.
- Wykonaliśmy dzisiaj jako drugi szpital w Polsce zabieg polegający na zmniejszeniu objętości żołądka u pacjentów z otyłością patologiczną, metodą wyłącznie endoskopową, czyli bez otwierania jamy brzusznej, bez stosowania laparoskopu, zabieg przeprowadzony całkowicie od początku do końca wewnątrz żołądka, przezustnie. Wyjątkowe w tych zabiegach jest to, że nie zmieniamy anatomii. Pacjentowi w dalszym ciągu pozostaje żołądek, ale dużo mniejszy. Niczego nie wycinamy, nie robimy dodatkowych zespoleń. Zabieg polega na zmniejszeniu objętości żołądka przy użyciu szwów. Czas rehabilitacji po takim zabiegu jest bardzo krótki - powiedział Artur Raiter.
Pierwszym szpitalem w Polsce, który taki zabieg przeprowadził był Szpital Miejski im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Zabieg trwa od 60 do 90 minut. Jego koszt to kilkanaście tysięcy złotych. Niezwykle kosztowny jest sprzęt niezbędny do wykonania takiego zabiegu. NFZ refunduje koszt leczenia otyłości, ale nie oznacza to, że każdy pacjent może liczyć na taki zabieg. Pacjenci z patologiczną otyłością muszą wykazać się niepowodzeniami w dotychczasowym leczeniu, aby mieć szansę na tego typu zabieg.