Wczoraj obchody Święta Służby Celnej odbyły się w Wałbrzychu. Rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej w intencji funkcjonariuszy i pracowników Izby Celnej we Wrocławiu. Msza była celebrowana w kościele p.w. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu.
W programie obchodów zaplanowano uroczysty apel przeprowadzony z zachowaniem ceremoniału Służby Celnej w asyście pocztu sztandarowego i kompanii honorowej Izby Celnej we Wrocławiu. W trakcie apelu nastąpiło uroczyste uhonorowanie wyróżnionych funkcjonariuszy celnych i pracowników administracji celnej na Dolnym Śląsku. Całość uświetnił koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. W uroczystym apelu udział wzięło kilkuset celników, ale także funkcjonariusze innych jednostek oraz uczniowie.
Święto było okazją do przybliżenia specyfiki pracy celnika.
- Obecnie jesteśmy jedyna Izbą Celną, która pobiera podatki za kopaliny, a wynika to z dużej ilości kopalń w naszym regionie – mówi Arkadiusz Barędziak, rzecznik prasowy Izby Celnej we Wrocławiu.
Jak przyznają celnicy, ich praca po wejściu Polski do Unii Europejskiej, zmieniła charakter. Spora grupa celników została przeniesiona na granicę wschodnią. W tym miejscu warty podkreślenia jest fakt, że w Zespole Szkół nr 4 w Wałbrzychu, oprócz kierunków o profilu strażackim i policyjnym, powstał profil celniczy.
Tegoroczne Święto Służby Celnej odbyło się w Wałbrzychu, bowiem tak stanowi tradycja tej formacji obronnej. Co roku celnicy obchodzą swoje święto w innej dolnośląskiej miejscowości, po to, by mieszkańcy mogli bliżej zaznajomić się z pracą celników. Służba Celna przygotowała ekspozycje poświęcone ochronie gatunków flory i fauny zagrożonych wyginięciem, przemytowi zwierząt, towarom „pirackim”, ochronie dzieł sztuki oraz roli Służby Celnej w walce z przestępczością. Zaprezentowany został również najnowszy sprzęt specjalistyczny używany przez funkcjonariuszy celnych w trakcie pełnienia służby.