Jak informuje Wiesław Sójka z UM w Wałbrzychu, 296 rodzin przeszło pozytywnie weryfikację.
- Tych wniosków było więcej, ale mamy ograniczone możliwości finansowe. Łącznie WFOŚ dofinansuje tę wymianę kwotą 1 miliona 305 tysięcy złotych - mówi Wiesław Sójka.
Prezydent Roman Szełemej nie ukrywa, że to kolejny etap realizowany w ramach programu Zielony Wałbrzych 2020.
- Od kilku lat staramy się poprawiać jakość powietrza w naszym mieście - mówi prezydent. - Od około dwóch lat zainteresowanie wymianą pieców znacznie wzrosło. Wniosków było trzykrotnie więcej niż my mieliśmy pieniędzy. Wiem, że niektórzy są niezadowoleni, że nie otrzymali dofinansowania. Tłumaczyłem im, że mamy określoną sumę pieniędzy na ten cel i kto był pierwszy ten otrzymał wsparcie finansowe.
Przedstawiciele WFOŚ podkreślali, że Wałbrzych jest pierwszym miastem na Dolnym Śląsku, ktore będzie realizować taki projekt wspierania indywidualnych wniosków mieszkańców.
- To konsekwentna praca wielu osób. Mamy w mieście przekroczenia norm czystości, ale są to sytuacje sporadyczne i ta sytuacja poprawia się z roku na rok. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale ogrom pracy został już wykonany. Myślę, że potrzebujemy jeszcze 5-6 lat, by zlikwidować wszystkie źródła ogrzewania węglowego, choć wciąż jest grupa osób, która nie chce ogrzewania ekologicznego i wciąż upiera się przy ogrzewaniu węglowym - mówi prezydent.