Bezpośrednimi adresatami projektu jest młodzież gimnazjalna, jednak efekty jego realizacji przyniosą wymierne korzyści dla wszystkich osób zainteresowanych tematyką regionalną. Znacznie wzbogacone zbiory regionalne biblioteki oraz opracowana e-kartoteka tych zbiorów ułatwi czytelnikom szybkie dotarcie do poszukiwanych informacji.
Dotychczas zrealizowano dwa spotkania z pasjonatami - badaczami naszej „Małej Ojczyzny” oraz wycieczkę do uznawanego za największą atrakcję turystyczną Głuszycy: Podziemnego Miasta Głuszyca – Kompleksu Osówka.
Gośćmi pierwszego spotkania pod hasłem „Źródła wiedzy o regionie” byli: Bartłomiej Ranowicz – przewodnik sudecki, wykładowca akademicki, współautor kilku książek, w tym najlepszego, jak do tej pory, przewodnika „Sudety”, autor i wydawca widokówek Dolnego Śląska; Stanisław Michalik – autor książek o najbliższej okolicy, w tym jedynego opracowania o historii naszego miasta, autor blogu o tematyce regionalnej, współprowadzący audycję o atrakcjach Ziemi Wałbrzyskiej na antenie radia Złote Przeboje oraz Grzegorz Czepil – współautor publikacji o przedwojennej Głuszycy, kolekcjoner wszelkich pamiątek związanych z przeszłością naszej gminy, właściciel największej kolekcji przedwojennych pocztówek Głuszycy. Każdy z zaproszonych gości opowiedział młodym słuchaczom jak narodziła się jego fascynacja regionem, skąd czerpali wiedzę, która w różnej formie przekazywana jest przez nich dalej.
Drugie spotkanie przebiegało pod hasłem „Odkrywamy lokalne tajemnice”. Prelegentem był przewodnik sudecki Mariusz Wojciechowski, jeden z założycieli grupy eksploracyjnej prowadzącej badania podziemnych obiektów, pozostałości po II wojnie światowej, znajdujących się na terenie naszej gminy. Młodzież miała okazję poznać fakty historyczne i wiele nieznanych ciekawostek dotyczących skomplikowanych losów tej ziemi.
Pierwsza wyprawa terenowa młodzieży wiodła do Podziemnego Miasta Osówka – kompleksu sztolni, korytarzy i hal, budowanego przez więźniów obozu Gross-Rosen w latach 1943-45 w ramach programu Riese (Olbrzym). Przeznaczenie tych gigantycznych budowli do dziś stanowi nierozwiązaną zagadkę. Gimnazjaliści poznali jedną z tras przemierzanych przez więźniów, odkrywając po drodze naziemne pozostałości tych tragicznych czasów. Zwiedzanie podziemnego kompleksu pod przewodnictwem Mariusza Wojciechowskiego dostarczyło młodzieży kolejnej dawki informacji i hipotez dotyczących powstania, przeznaczenia i stanu badań nad tajemniczą budowlą.
Projekt pod nazwą „Tysiąc sposobów na poznanie najbliższej okolicy” nawiązuje do założeń Planu Rozwoju Biblioteki opracowanego na lata 2012-2015 w obszarze upowszechniania wiedzy i informacji o regionie. Będzie realizowany do czerwca br.