Przypominamy, że kierowca autobusu ma status funkcjonariusza publicznego, co powoduje że podlega szczególnej ochronie prawnej zagwarantowanej przez państwo.
Status kierowcy autobusu jako funkcjonariusza publicznego wynika z art. 115 § 13 Kodeksu karnego. Dodatkowo, art. 222 i 223 Kodeksu karnego przewidują szczególną ochronę prawną dla funkcjonariuszy publicznych, obejmującą m.in. odpowiedzialność karną za naruszenie ich nietykalności cielesnej lub znieważenie.
Co zatem oznacza status funkcjonariusza publicznego dla kierowcy autobusu?
✅Ochrona prawna przed agresją pasażerów
✅Kierowca autobusu podlega szczególnej ochronie prawnej – wszelkie ataki fizyczne lub zniewagi skierowane wobec niego mogą skutkować poważnymi konsekwencjami karnymi dla sprawcy.
✅Obowiązek wykonywania zadań w ramach transportu publicznego
✅Jako funkcjonariusz publiczny kierowca nie tylko przewozi pasażerów, ale także dba o bezpieczeństwo w autobusie, przestrzeganie regulaminu oraz ogólny porządek w pojeździe.
✅Konsekwencje prawne dla osób zakłócających pracę kierowcy
Osoby, które uniemożliwiają kierowcy wykonywanie obowiązków służbowych, mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej na podstawie art. 224 Kodeksu karnego, który przewiduje kary za zmuszanie funkcjonariusza publicznego do zaniechania czynności służbowych.
Reasumując, przestrzegamy przed niestosownym postępowaniem w stosunku do kierowców autobusów, gdyż z mocy prawa takie przypadki są od razu kierowane do stosownego postępowania.
Źródło: MZUK Wałbrzych