Jak powiedziała pani Beata Kościelna opiekująca się tym działem „Często książkę mówioną wypożyczają np. kierowcy, którzy w drodze zamiast słuchać radia wolą posłuchać książki. Panuje swojego rodzaju moda na słuchanie książek i rozwija się ona cały czas.”
Obecnie w zbiorach oddziału znajduje się ponad 1500 książek na kasetach magnetofonowych i tyle samo na płytach CD. Wśród utworów przeważa beletrystyka polska i obca, można tam znaleźć również książki popularnonaukowe, poradniki, lektury szkolne i lektury dla najmłodszych. Korzystanie ze zbiorów jest bezpłatne. Jedynie osoby z poza powiatu wałbrzyskiego płacą zwrotną kaucję.
W ramach projektu „Zasłuchaj się… i twórz” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzone są przez Bibliotekę różne działania mające na celu popularyzację książki mówionej. Są to np. zajęcia biblioteczne przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych. Zajęcia takie mają na celu kształtowanie postaw najmłodszych, uczenie tolerancji, okazywania empatii, wyrabiania nawyku używania odpowiedniego słownictwa określającego osoby sprawne inaczej.
Biblioteka organizuje również projekcję filmów z audiodeskrypcją. Projekcje przeznaczone są zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Audiodeskrypcja to najprościej mówiąc „obraz słowem malowany”, czyli oglądając film osoba niedowidząca oprócz dialogów słyszy też opis tego, czego nie widzi: kolorów, scenografii, opis postaci, ich gestów. Najważniejszym punktem projektu „Zasłuchaj się… i twórz” są konkursy o zasięgu ogólnopolskim. Pierwszy na recenzję książki mówionej oraz drugi na najlepszy wiersz własnego autorstwa. Oba konkursy adresowane są do osób niewidomych i niedowidzących w różnych kategoriach wiekowych.
Ze Zbiorów dla Niewidomych wałbrzyskiej Biblioteki pod Atlantami korzysta obecnie około 300 osób. W roku 2012 w Oddziale było około 1600 odwiedzin.