Spółka Restrukturyzacji Kopalń wystawiła na sprzedaż w drodze przetargu dwie wałbrzyskie hałdy „Staszic” i „Moniuszko”. Przyjmowanie ofert mija wraz z końcem lutego, czyli krótko mówiąc, transakcja może dojść do skutku „na dniach”. Nabywca będzie mógł eksploatować składowiska pod kątem pozyskiwania kruszywa budowlanego.
- Oznacza to ogromne zanieczyszczenie środowiska naturalnego, kurz, pyły, to wszystko, z czym walczyliśmy przez ostatnie lata z wielkim wydatkiem środków publicznych. Dzisiaj może to zostać zmarnowane. Oznacza to także „rozjechanie” Wałbrzycha przez tysiące ciężarówek wywożących miliony ton urobku. Ograniczeń prawnych takiej działalności jest naprawdę niewiele, jeśli zostanie ona już rozpoczęta. Dlatego trzeba działać póki jest jeszcze czas. Po wspólnej naradzie z posłankami Agnieszką Kołacz-Leszczyńską i Izabelą Katarzyną Mrzygłocką, członkiem zarządu sejmiku dolnośląskiego Jerzym Tutajem i radnym sejmiku Julianem Golakiem przygotowaliśmy pismo do wicepremiera Waldemara Pawlaka, w którym informujemy o rzeczywistych zamiarach SRK. Kilka dni temu rozmawiałem z wiceministrem gospodarki Tomaszem Tomczykiewiczem w sprawie powstrzymania tego procederu. Jestem umówiony na kolejne rozmowy w przyszłym tygodniu – mówił prezydent Roman Szełemej.
Od lat wiadomo, że te hałdy miały byś zrekultywowane, zalesione, a przynajmniej jedna z nich – „Moniuszko” miała zostać przeznaczona na tereny rekreacyjne. O podobnych zapędach SRK w Nowej Rudzie mówił także Julian Golak, radny i członek Polskiego Klubu Ekologicznego:
- Wiele milionów złotych zostało wydanych na wygaszenie hałd w Nowej Rudzie. Teraz, zamiast dokonać drugiego etapu rekultywacji polegającego między innymi na zalesianiu, ktoś wpadł na pomysł eksploatacji gospodarczej hałd, co de facto oznacza zniszczenie dotychczasowej pracy. W przypadku Nowej Rudy jest to katastrofa ekologiczna, bo od wielu lat to miasto bije rekordy zapylenia na skalę województwa dolnośląskiego. Dzisiejsze nasze wspólne działanie ma doprowadzić do sytuacji, w której Minister Gospodarki zajmie się tą spółką, aby nie dobijała naszych miast – zapewniał Julian Golak.
Oburzenia nie kryły wałbrzyskie posłanki, które zapewniły, że zrobią wszystko, by nie dopuścić do zniszczenia miasta> Podobne zapewnienia złożył Jerzy Tutaj.
Prezydent Szełemej nazwał niespotykaną arogancją fakt, że spółka ogłaszając przetarg, nawet nie poinformowała władz miejskich o takim zamiarze.
- Co prawda teren hałd nie jest własnością miasta i spółka formalnie nie musi nas informować o zamiarach wobec nich, ale zwykła przyzwoitość nakazuje, żeby poinformować władze miejskie o planach, których skutki będą ponosić mieszkańcy miasta. Zdumiewające jest to, że państwowa spółka postępuje jak przedstawiciel najbardziej prymitywnego i krwiożerczego sektora kapitalistycznego – nie krył oburzenia prezydent Szełemej.
Protest wobec planów sprzedaży hałd pokopalnianych
Prezydent Roman Szełemej, Posłanki na Sejm RP Izabela Katarzyna Mrzygłocka i Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Tutaj, Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i przedstawiciel Polskiego Klubu Ekologicznego Julian Golak podpisali wspólnie protest do Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka.
Treść pisma:
„Jesteśmy oburzeni skandalicznymi planami sprzedaży hałd pokopalnianych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń SA z przeznaczeniem na eksploatacje kruszywa. Dotyczy to między innymi dwóch hałd określonych jako „Staszic” i „Moniuszko” położonych
w bezpośrednim sąsiedztwie centrum Wałbrzycha.
Prowadzona przez zarządzających dawnym majątkiem pokopalnianym polityka sprzedaży nieruchomości, bez wiedzy i akceptacji lokalnych samorządów, skutkuje zagrożeniem dla środowiska naturalnego, przede wszystkim jednak dla zdrowia mieszkańców. Zdecydowanie sprzeciwiamy się powstawaniu kolejnych źródeł zanieczyszczenia powietrza, emisji hałasu i udręki spowodowanej ciężkim transportem.
Hałda ”Moniuszko” została zrekultywowana nakładem 3,5 mln zł ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest nie do pomyślenia, aby następstwem kosztownego przywracania wartości użytkowych tym terenom była ich ponowna degradacja. To absurdalne i karygodne marnotrawstwo publicznych środków.
Hałdy „Staszic” SRK nie potrafiła w terminie zrekultywować, co tłumaczyła oczekiwaniem na wsparcie NFOŚiGW. Zamiast dokończyć zadanie, uznała, że wygodniej hałdę sprzedać i pozbyć się problemu. Skutkiem tej aroganckiej wobec lokalnej społeczności metody działania będzie uciążliwa eksploatacja i nasilone protesty mieszkańców miasta. Uważamy, że zgodnie z pierwotnym zamierzeniem hałdy powinny być poddane starannej rekultywacji przez podmiot, który daje większe gwarancje poddania się kontroli społecznej niż prywatny inwestor.
Przestrogą wobec lekkomyślnej sprzedaży majątku po wałbrzyskich kopalniach są głośne w kraju, bulwersujące opinię publiczną problemy związane z funkcjonowaniem składowiska odpadów i zakładu recyklingu przy ul. Górniczej. Mieszkańcy Wałbrzycha
z całą pewnością nie pogodzą się z kolejnym przejawem dewastacji środowiska, hałaśliwym i rujnującym drogi transportem oraz radykalnym pogorszeniem ich warunków życiowych.
Występując w interesie społeczności Wałbrzycha oczekujemy niezwłocznego wstrzymania procedury sprzedaży wałbrzyskich hałd. Domagamy się również realizacji przez państwową spółkę zobowiązań dotyczących ich rekultywacji, czego rezultatem miały być tereny zielone przeznaczone na cele rekreacyjne”.
Gmina Wałbrzych wystąpiła również do NFOŚiGW o udostępnienie wniosku i umowy zawartej z SRK na dofinansowanie projektu rekultywacji hałdy „Moniuszko”.