„Wsparcie Europejskiego Funduszu Społecznego na rzecz osób niepełnosprawnych oraz 50+ w kontekście szans rozwojowych subregionu wałbrzyskiego i przybliżenia osiągnięcia celów określonych w strategii Europa 2020” – to tytuł konferencji, którą zorganizował Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy.
- Jesteśmy na etapie przygotowań do nowego okresu programowania na lata 2014 – 2020. Osoby niepełnosprawne i po pięćdziesiątym roku życia są szczególnie zagrożone bezrobociem oraz wykluczeniem społecznym. Jest jeszcze trzecia grupa zagrożonych – to osoby do trzydziestego roku życia, których nie obejmuje dzisiejsza dyskusja. Dane liczbowe są bezwzględne. Wśród zarejestrowanych bezrobotnych niepełnosprawni stanowią 7, a osoby po „50” 28 %. Są to jednak dane niepełne, bo wiele osób niepełnosprawnych nie rejestruje się w urzędzie pracy – mówiła Renata Granowska z DWUP.
Jedyne wyjście z tej trudnej sytuacji, odsetek bezrobotnych we wspomnianych kategoriach wciąż rośnie, to działania na dużą skalę zachęcające i umożliwiające zmianę lub podnoszenie kwalifikacji oraz zachęcanie poprzez instrumenty ekonomiczne pracodawców, którzy nie wykazują chęci do zatrudniania osób starszych i niepełnosprawnych.
Plan zagospodarowania osób po pięćdziesiątym roku życia ma prezydent Roman Szełemej: - Jednym ze sposobów złagodzenia problemu bezrobocia wśród osób po „50” będzie zatrudnienie ich w żłobkach, których budowę rozpoczynamy w Wałbrzychu. Pierwszy z nich, przy ulicy Kasztelańskiej, będzie gotowy latem i od lipca rozpocznie pracę. Chcemy, aby pracę w tych placówkach znalazły osoby właśnie z tej grupy wiekowej, między innymi pracownicy odchodzący z oświaty, którzy stosunkowo łatwo mogą się przekwalifikować. Również domy opieki społecznej, których otwarcie jest planowane będą potrzebowały pracowników. Kilka dni temu wraz ze związkami zawodowymi stworzyliśmy zespół, który opracuje plan przechodzenia pracowników oświatowych do nowych placówek – poinformował prezydent.
Renata Granowska gratulowała wałbrzyskim instytucjom i organizacjom pozarządowym skuteczności w pozyskiwaniu funduszy w konkursach organizowanych przez DWUP. Okazuje się, że subregion wałbrzyski jest w tej dziedzinie najlepszy na Dolnym Śląsku.
Pozostaje więc zapytać: skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?