-Jest to zwieńczenie wielkiej aktywności obywatelskiej mieszkańców Wałbrzycha. Liczba głosujących, procent uprawnionych, którzy zdecydowali się w tym roku brać udział jest bardzo wysoki. Jeden z najwyższych w kraju. Dlatego bardzo się cieszę, że po raz kolejny udało się zmobilizować młodszych, starszych i najstarszych mieszkańców naszego miasta do wspólnej inicjatywy, do wspólnego zorganizowania się po to, aby żyło się w naszym mieście lepiej, przyjemniej, bardziej komfortowo, bezpieczniej, weselej, aby identyfikowanie się z naszym miastem powodowane było również tym, że po prostu lubimy to miasto. Nie musimy tu mieszkać, ale chcemy, bo jest czysto, sympatycznie, estetycznie, przyjemnie - powiedział Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej
W tym roku, tak jak w latach ubiegłych, do wydania w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego była kwota 5 milionów złotych. Na projekty ogólnomiejskie przeznaczono kwotę 2 milionów złotych a na projekty lokalne kwotę 3 milionów złotych. Warto podkreślić, że w dzielnicach Sobięcin, Szczawienko, Książ i Lubiechów, Poniatów, Rusinowa i Kozice maksymalna wartość projektu na jedno zadanie mogła wynieść 100 procent przyznanej danej dzielnicy kwoty a w dzielnicach Śródmieście, Gaj, Nowe Miasto, Stary Zdrój, Podgórze, Stary i Nowy Glinik, Biały Kamień, Konradów, Piaskowa Góra i Podzamcze kwota przeznaczona na pojedyncze zadanie wyniosła maksymalnie 50 procent ogólnej kwoty przeznaczonej na daną dzielnicę.
Kwoty dla poszczególnych dzielnic do rozdysponowania w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego kształtowały się następująco: Śródmieście i Gaj - 330 tysięcy złotych, Nowe Miasto - 270 tysięcy złotych, Stary Zdrój - 240 tysięcy złotych, Podgórze, Stary i Nowy Glinik - 300 tysięcy złotych, Biały Kamień i Konradów - 360 tysięcy złotych, Sobięcin - 180 tysięcy złotych, Szczawnienko, Książ i Lubachów - 120 tysięcy złotych, Poniatów - 60 tysięcy złotych, Rusinowa i Kozice - 90 tysięcy złotych, Piaskowa Góra - 510 tysięcy złotych i Podzamcze - 540 tysięcy złotych.
Spośród projektów ogólnomiejskich dofinansowane zostaną dwa: projekt "Moje Miasto Wałbrzych – bezpieczne i ekologiczne" - poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w okolicach szkół oraz zapobieganie dewastacji odrestaurowanych terenów miasta - zakup 12 samochodów osobowych z napędem hybrydowym do dodatkowych patroli – Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu. Projekt ten zostanie dofinansowany kwotą 1 miliona złotych i projekt "Kopalnia Mocy – Centrum Rekreacyjno – Wspinaczkowe" - budowa ścianki wspinaczkowej i budowa strefy bulderingowej - miejsca do aktywnego spędzania wolnego czasu – Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia z kwotą dofinansowania w wysokości 980 tysięcy złotych.
Zwycięskimi projektami lokalnymi w poszczególnych dzielnicach zostały:
Śródmieście i Gaj - projekt "Rewitalizacja i zagospodarowanie dawnego terenu rekreacyjnego przy ul. Przemysłowej, ul. 1-go Maja i ul. Sikorskiego, Etap II" oraz projekt "Monitoring, oświetlenie placu zabaw oraz pozostałej części placu, ścieżki, ławki, boisko do siatkówki. Dokończenie zadania z 2014r".
Nowe Miasto - projekt „Plac Zabaw Nowe Miasto” i projekt "Centrum językowo – multimedialne" w Publicznej Szkole Podstawowej nr 23.
Stary Zdrój - projekt "Plac zabaw i urządzenia do ćwiczeń Street Workout" przy Gminnym Zespole Szkół nr 2 w Wałbrzychu oraz projekt "Piękna dzielnica i elegancka okolica" - Zagospodarowanie Parku na Pl. Gedymina.
Podgórze, Stary i Nowy Glinik - projekt „KP Gwarek Wałbrzych z bezpiecznym i nowoczesnym stadionem” i projekt "Zaprojektowanie i wybudowanie terenu rekreacyjnego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Wałbrzychu".
Biały Kamień i Konradów - projekt "Plac zabaw typu PARKUR oraz 4 elementowa otwarta siłownia – miejsce rekreacyjno – sportowe dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 oraz mieszkańców dzielnicy", projekt "Remont Ogrodzenia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Wałbrzychu" i projekt "Plac zabaw dla dzieci" – modernizacja i rozbudowa istniejącego placu przy ul. Gen. Bema 52.
Sobięcin - projekt "Wymiana nawierzchni drogi w parku im. T. Kościuszki 341 i projekt Plac zabaw i urządzenia do ćwiczeń przy ulicy Kanii".
Szczawienko, Książ i Lubiechów - projekt „Centrum Aktywności Społecznej Szczawienko”.
Poniatów - projekt "II etap – Modernizacja infrastruktury sportowej na terenie byłej Szkoły Podstawowej nr 19", doposażenie ww. terenu w elementy małej architektury, siłownia zewnętrzna oraz doposażenie placu zabaw na terenie przedszkola.
Rusinowa i Kozice - projekt „Nasze Osiedle” - wykonanie miejsc postojowych wraz z remontem chodników.
Piaskowa Góra - projekt "Ogródek Jordanowski – reaktywacja" - etap II, część B - „Integracja RAZ DWA TRZY! - dzieci młodzież oraz my” oraz projekt "Ogródek Jordanowski – reaktywacja" - etap II, część A - „Integracja RAZ DWA TRZY! - dzieci młodzież oraz my”.
Podzamcze - projekt "Siłownia plenerowa na skwerze zieleni pomiędzy Kościołem św. Piotra i Pawła a ścieżką pieszo -rowerową przy Al. Podwale", projekt "Fitness dla zdrowia” - zewnętrzne urządzenia do ćwiczeń i projekt "Budowa placu zabaw i rekreacji przy ul. Fortecznej w dzielnicy Podzamcze".
-Tegoroczny Budżet Partycypacyjny zmobilizował prawie 24 procent uprawnionych do głosowania. Świetne projekty, lepiej dopracowane niż w ubiegłych latach. Widać wyraźnie, że również autorzy, lokalni liderzy społeczności nabierają doświadczenia. Widzimy, że skoncentrowani są na małych projektach, które poprawiają jakość życia wokół domu, na podwórku, w najbliższym otoczeniu. Dwa świetne ogólnomiejskie projekty. Szczególnie ten, który doprowadzi do doposażenia w ramach programu "Bezpieczna Szkoła - Bezpieczne Miasto" policję w 10-12 hybrydowych, ekologicznych samochodów. To jest projekt, który na lata spowoduje poprawę bezpieczeństwa na terenie całego miasta. Drugi projekt ogólnomiejski również niezwykle ciekawy, mający ogromne wzięcie wśród głosujących to "Kopalnia Mocy", czyli Centrum Wspinaczkowe, pod dachem w odnowionym budynku Starej Kopalni będzie przyciągać - jesteśmy o tym przekonani, bo widzieliśmy jak bardzo popularny był ten projekt - tysiące młodych ludzi, szczególnie z regionu wałbrzyskiego, z Aglomeracji. Bardzo ciekawe projekty dzielnicowe. Szczególnie te, które poprawiają kondycję Wałbrzyszan - ścieżki do biegania, siłownie zewnętrzne nadal mają ogromne wzięcie. Cieszymy się, bo to oznacza, że mieszkańcy Wałbrzycha chcą być aktywni, chcą wychodzić z domów, chcą spędzać czas wspólnie na zewnątrz - podsumował projekty i wyniki tegorocznego głosowania Prezydent Roman Szełemej