Las, jako ekosystem powinien być przygotowany zarówno na okresy jej niedoboru, jak i nadmiaru. Zrównoważone leśnictwo polega między innymi na dostosowaniu się do ciągłych zmian zachodzących w lesie. Za nami druga edycja projektu pn. „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich /MRG II/”, który realizowano w latach 2016-2023. W projekcie wykorzystano dofinansowanie z funduszy europejskich.
Nadleśnictwo Wałbrzych w ramach II edycji MRG realizowało jeden z największych projektów w Polsce. Zrealizowano 9 zadań, w ramach, których wykonano: 20 zbiorników, 19 przepustów, 17 brodów, 5 mostów. Wielkość retencjonowanej wody wynosi 44 774 m³. Wartość zrealizowanych prac przekroczyła 16 mln zł.
Cel projektu
- spowolnienie odpływu wód z terenów górskich poprzez zwiększenie możliwości retencyjnych zlewni.
- zminimalizowanie negatywnych skutków zjawisk naturalnych (powódź, niszczące działania wód wezbraniowych, susza na górskich obszarach leśnych).
- zwiększenie możliwości retencyjnych terenów górskich poprzez budowę zbiorników
- renaturyzacja potoków i obszarów podmokłych chroniąca stoki przed nadmiernym spływem powierzchniowym
- utrzymanie właściwego stanu technicznego istniejącej infrastruktury hydrotechnicznej.
Podczas inwestycji prowadzono zabiegi łączące przyjazne środowisku metody przyrodnicze i techniczne.
Działania w ramach projektu
- retencjonowanie i przywrócenie do stanu naturalnego cieków stałych oraz obszarów podmokłych w tym przywracanie naturalnego kształtu cieków
- budowa/ modernizacja zbiorników retencyjnych
- ograniczanie i kontrola spływu powierzchniowego oraz powstawanie zabudowy przeciwerozyjnej dróg i szlaków zrywkowych
- wyrównywanie i spowalnianie spływu wód wezbraniowych poprzez rozbiórkę i modernizację infrastruktury niedostosowanej do wód wezbraniowych, a także tworzenie budowli i prowadzenie zabiegów wytracających energię wody.
Źródło: Nadleśnictwo Wałbrzych