Początkowo był wykorzystywany jako szyb eksploatacyjno-wodny, natomiast od 1933 roku jego rola zmieniła się na wentylacyjną. W 1907 roku w bliskim sąsiedztwie szybu wzniesiono wieżę ciśnień, która zasilała wodociągi Sobięcina. Od 1860 roku kopalnia dostarczała wodę pitną mieszkańcom tej części miasta, ponieważ długotrwała działalność górnicza znacząco obniżyła poziom wód gruntowych, doprowadzając do wyschnięcia tradycyjnych studni.
Wieża ciśnień przy Szybie Irena stanowi jedno z najbardziej rozpoznawalnych świadectw przemysłowej historii Wałbrzycha. Jest to charakterystyczna budowla techniczna z przełomu XIX i XX wieku, wzniesiona z cegły oraz betonu. Konstrukcja, w formie cylindrycznej wyróżnia się wyjątkową solidnością. Grube, masywne mury nie tylko wzmacniały całą budowlę, ale także zapewniały odpowiednią ochronę zbiornikowi wodnemu przed wahaniami temperatur.
Obecnie zarówno Szyb Irena, jak i sama wieża wodociągowa są odrestaurowywane przez spółkę Libertador, która pozyskała środki finansowe z Unii Europejskiej na projekt pod nazwą: „Muzeum browarnictwa i górnictwa wraz z innowacyjną linią do produkcji piwa i napoju brzeczkowego oraz restauracją, winiarnią i ścieżką edukacyjną” w ramach Priorytetu nr 9 „Fundusze Europejskie na rzecz transformacji obszarów górniczych na Dolnym Śląsku Działania nr 9.4 „Transformacja gospodarcza” Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021–2027.
Za inicjatywą stoi Jarosław Paska, jak mówi o sobie – lokals, znany z nieoczywistych działań mających zachować pamięć historii regionu i dziedzictwa górniczego. W trakcie prowadzenia prac konserwatorskich i szczegółowych pomiarów wieży ciśnień odkryto, że jej konstrukcja jest przechylona o 5% względem pionu, co umożliwi w niedalekiej przyszłości nadanie jej miana „Krzywej Wieży Sobięcina”.
Po zakończeniu wszystkich innych zaplanowanych prac kompleks Szybu Irena zostanie udostępniony mieszkańcom oraz turystom z Polski i zagranicy, wzbogacając ofertę kulturalną oraz turystyczną miasta. Dzięki rewitalizacji Szybu Irena, Wałbrzych zyska kolejne miejsce łączące tradycję z nowoczesnością, przyciągając miłośników historii, industrialnego dziedzictwa i dobrego rzemieślniczego piwa.