Poniedziałek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 4878
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzych proekologiczny

Środa, 10 czerwca 2015, 15:48
Aktualizacja: Czwartek, 11 czerwca 2015, 7:18
Autor: opr. PAW
Wałbrzych: Wałbrzych proekologiczny
Fot. PAW
18 czerwca Wałbrzych będzie jednym z organizatorów i jedynym miastem gospodarzem w Polsce międzynarodowej akcji pn. „Climathon”. Climathon, inicjatywa Climate–KIC (społeczności wiedzy i innowacji na rzecz łagodzenia zmian klimatu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii) jest jednym z kluczowych przedsięwzięć Live Earh i Narodów Zjednoczonych w „drodze do Paryża”. Mowa o wielkiej konferencji klimatycznej w Paryżu pod koniec tego roku – COP21.

WYZWANIE:

Podczas tego 24-godzinnego wydarzenia mieszkańcy takich miast jak Waszyngton, Londyn, Sao Paolo i Pekin, będą mogli podjąć się rozwiązania wyzwań swoich miejscowości. To przede wszystkim szansa dla ludzi, którzy mają pasję i możliwości coś z tymi wyzwaniami zrobić. Już 18 czerwca wszyscy chętni mogą wziąć udział w inicjowaniu potencjalnych odpowiedzi na zidentyfikowany temat. Rozpatrywanym zagadnieniem będzie skuteczne wdrożenie odnawialnych źródeł energii w domach i firmach.

Wyzwanie: Jak zwiększyć aktywność mieszkańców w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii? Jakimi działaniami zaangażować wszystkich mieszkańców i partnerów w postawy prosumenckie tak by ograniczyć niską emisję w Wałbrzychu? Jak rozwijać aktywność obywateli do wdrażania Odnawialnych Źródeł Energii w swoich domach i zakładach?
- Chodzi nam o przeobrażenie Wałbrzycha z miasta kojarzonego z węglem i zanieczyszczonym środowiskiem w miasto pod każdym względem ekologicznym, przyjaznym dla środowiska - mówi prezydent Roman Szełemej. - Podejmujemy szereg działań, które mają poprawiać ten nasz ekologiczny wizerunek. Mowa o dofinansowywaniu przyłączeń do sieci kanalizacyjnej, dopłatach dla tych, którzy wymieniają piece węglowe. Postawiliśmy na transport i komunikację miejską i zachęcamy do przesiadania się z samochodów do autobusów.

Prezydent zdradził, że wkrótce komunikacja miejska i podmiejska docierać będzie do kolejnych nowych miejsc. Mowa o Kuźnicach Świdnickich w gminie Boguszów-Gorce oraz o Osiedlu Słonecznym w Głuszycy.
- Budujemy entuzjazm dla działań proekologicznych i to są działania konsekwentne. Dlatego przystąpiliśmy też do współpracy w projekcie Climathon. Chcemy zastanowić się nad tym, co jeszcze możemy zrobić dla ekologii naszego miasta i naszej planety - mówi prezydent.

Wypracowywanie rozwiązań odbywać się będzie w 2-5 osobowych grupach. Zaangażowanie różnych osób: obywateli, przedsiębiorców czy reprezentantów instytucji i organizacji zapewni odpowiedni poziom współpracy i na pewno przyczyni się do zwiększenia efektywności zespołów. Te intensywne warsztaty odbędą się w formie tzw. „hack” znanego z dziedziny IT. Hack to forma wypracowania mądrych rozwiązań dla skomplikowanych problemów w określonym przedziale czasu.

CEL:

Celem całego Climathonu jest wypracowanie innowacyjnych pomysłów 18 czerwca, które będą rozwijane przez kolejne 5 miesięcy tak, by te najlepsze przedstawić w grudniu br. przy okazji COP21. Dlatego też Wałbrzych zapewnia nie tylko arenę 18 czerwca, ale też regularną współpracę przy rozwijaniu wyłonionego przez jury rozwiązania. To właśnie w tym drugim etapie wyłonione koncepcje będą sprawdzane pod kątem ich wykonalności skupiając się na aspektach biznesowych i technicznych. Podkreślić należy wsparcie Climate-KIC, które zespoły otrzymają przy pracy nad rozwiązaniem. Podczas samego hack jak i przez następne miesiące zespoły mogą liczyć na pomoc mentorów, ekspertów i dostęp do wiedzy, którą zapewnią organizatorzy w Wałbrzychu, Climate-KIC i ich partnerzy.

Etap 1: Hack i wybór najlepszego pomysłu – 18-19 czerwca 2015
Etap 2: Szczegółowe rozwinięcie pomysłu – czerwiec-listopad 2015
Etap 3: PARYŻ! Prezentacja najlepszych rozwiązań na świecie podczas międzynarodowej konferencji klimatycznej COP21 – grudzień 2015

REJESTRACJA:

Aby wziąć udział w Climathonie trzeba tylko zarejestrować się na oficjalnej stronie: www.climate-kic.org/climathon jako osoba indywidualna lub zespół. Dołączyć można zarówno myśląc już o konkretnym rozwiązaniu lub wyłącznie z głową otwartą na pracę w zespole i chęcią wpłynięcia na wyzwania dzisiaj nurtujące Wałbrzych.

Organizatorzy zapewniają stanowiska warsztatowe. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie własnego laptopa (wifi na miejscu) z odpowiednim oprogramowaniem do stworzenia prezentacji multimedialnej czy innych narzędzi.

ORGANIZATORZY:

Climate-KIC (Regionalne Centrum Innowacji Dolny Śląsk) oraz Urząd Miejski w Wałbrzychu
Partnerzy: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group