Przygotowane rozwiązania mogą stanowić dobre praktyki dla innych miast podejmujących wyzwanie rewitalizacji zdegradowanych obszarów. Jednym z istotniejszych elementów wałbrzyskiego pilotażu są opracowania planistyczne i konserwatorskie, wskazane jako jedne z kluczowych w procesie rewitalizacji. Produktem pilotażu w zakresie planowania jest wypracowanie dobrych praktyk (standardów działania, przykładowych, modelowych opracowań) dokumentujących prawidłowe łączenie działań planistycznych i rewitalizacyjnych w skali gminy oraz obszaru i pod-obszarów rewitalizacji.
Zgodnie z założeniami pilotażu, w dniach 25-26 marca 2019 roku, w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbędzie się seminarium pn. „Opracowania planistyczne i konserwatorskie w procesie rewitalizacji", podczas którego Gmina Wałbrzych chce podzielić się naszymi doświadczeniami, ale także umożliwić wymianę wiedzy między różnymi środowiskami, w tym przede wszystkim pomiędzy samorządowcami, światem nauki i ekspertami.
Organizatorem seminarium jest biuro Rewitalizacji i Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. Jednym z celów Seminarium jest przedstawienie wartości kulturowych w obszarze rewitalizacji, pokazanie efektów współpracy poszczególnych gmin z oddziałami terenowymi Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Drugim celem Seminarium jest omówienie procesów planistycznych jako istotnego elementu wsparcia działań rewitalizacyjnych, potrzeby tworzenia koncepcji rozwiązań przestrzennych w odniesieniu do potrzeb rewitalizacyjnych miast.
Program seminarium, charakterystykę prelegentów oraz informacje o rejestracji znajdziecie Państwo na stronie internetowej: https://seminarium.walbrzych.eu/