Obecnie występują nie tylko w lasach i parkach ale także w przydomowych ogrodach a nawet na miejskich trawnikach. Zwykle atakują od kwietnia do listopada ale mogą się uaktywniać już w cieplejszych dniach marca. Te maleńkie pajęczaki przenoszą wiele groźnych chorób m.in. kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę.
Jak chronić się przed kleszczem?
Stosujmy ubiór osłaniający okolice naszego ciała szczególnie podatne na ukąszenia tj. skórę głowy, szyję, pachy, pachwiny, zgięcia pod kolanami.
Używajmy preparatów odstraszających kleszcze.
Po powrocie z miejsca, w którym kleszcz mógłby nas zaatakować sprawdźmy dokładnie nasze ciało.
Jeśli znajdziemy kleszcza usuńmy go niezwłocznie, cienką pęsetą chwytając kleszcza za twardą nasadę jego narządów gębowych, która znajduje się bezpośrednio przy skórze . Miejsce ukąszenia zdezynfekujmy wodą utlenioną lub spirytusem salicylowym.
Najlepszą ochroną przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepionka.
Aby zapewnić jej skuteczność należy przyjąć 2 dawki szczepionki przed okresem żerowania kleszczy. Pierwsze szczepienie przypominające należy wykonać po 3 latach, a następne co 3-5 lat w zależności od rodzaju użytej szczepionki i wieku osoby zaszczepionej.
W zasadzie szczepić powinien się każdy, komu zdarza się przebywać w lesie lub terenach zagrożonym występowaniem kleszczy.
Szczepienia rekomenduje się w szczególności osobom wykonującym czynności związane z uprawą roślin lub hodowlą zwierząt, m.in. rolnikom, pracownikom leśnym, działkowiczom, a także funkcjonariuszom straży pożarnej i granicznej.
Szczepionkę zaleca się również uprawiającym turystykę pieszą i rowerową oraz zbierającym grzyby. Szczepionkę można także stosować u dzieci, po pierwszym roku życia.