Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3215
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraków: Subiektywny przewodnik po Krakowie

Piątek, 26 listopada 2010, 8:26
Aktualizacja: 8:27
Autor: Dominika Krawczyk
Kraków: Subiektywny przewodnik po Krakowie
Fot. Dominika Krawczyk
Chcąc zobaczyć nowoczesne, duże europejskie miasto, wcale nie trzeba wybierać się poza granice naszego kraju. Wystarczy tylko odwiedzić stolicę województwa małopolskiego – Kraków, w którym w niczym magicznym kotle mieszają się ze sobą historia i współczesność.

Dawna siedziba królów, a do 1596 stolica Polski, miasto wielu kultur i zabytków o ponad tysiącletniej historii. Miejsce niezwykłe i ostatnio ponownie mocno obecne w mediach. Jaki jest Kraków?

Powierzchniowo to drugie po Warszawie, największe miasto w naszym kraju, wizualnie na pewno jedno z najładniejszych. Dość powiedzieć, że historyczne centrum znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Mówiąc o Krakowie nie można nie wspomnieć o wspaniałym Zamku Królewskim na Wawelu z 71 salami wystawowymi, zbrojownią, ogrodami królewskimi, fortyfikacjami i przylegającą Katedrą. To w niej koronowano i chowano królów Polski, członków ich rodzin, biskupów i wieszczów narodowych, a ostatnio także tragicznie zmarłą 10 kwietnia, parę prezydencką.

Katedra położona, podobnie jak Zamek, na Wzgórzu Wawelskim, króluje nad miastem. Stąd podziwiać można jego niezwykłą panoramę i piękno przecinającej ją Wisły. Według legendy, to z niej właśnie napił się wody Smok Wawelski, którego rzeźbę spotkamy u stóp wzgórza. Nie sposób wymienić tu wszystkie kościoły, jakie zlokalizowane są w tym mieście (a jest ich ponad 120! Przed II wojną światową funkcjonowało tu także 90 synagog, obecnie czynne są tylko dwie). Warto jednak wspomnieć o najbardziej charakterystycznym Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwanym potocznie kościołem Mariackim. To z jego wieży (z wysokości 54 metrów) co godzinę grany jest Hejnał Mariacki, który codziennie o godzinie 12.00 transmituje na cały kraj Program I PR.

Świątynia znajduje się na Rynku Główmy, centralnym placu miasta i największym rynku w Europie. Tutaj właściwie każdy obiekt jest zabytkiem, począwszy od pięknych kamienic poprzez sukiennice, wieżę ratuszową i pomnik Adama Mickiewicza. W podziemiach otwarto niedawno Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (znajdujące się pod płytą Rynku Głównego). Tu także mieści się słynna Piwnica pod Baranami. Jeśli znudzi nam się zwiedzanie, do wyboru mamy wycieczkę do jednej z najstarszych na świecie kopalni soli kamiennej „Wieliczka”, wizytę w otwartym w 1929 roku Ogrodzie Zoologicznym, bądź odpoczynek na trawiastych wałach wokół Wisły lub w jednym z 40 parków (jeśli mamy szczęście bez problemu trafimy na jakiś koncert, wystawę lub festyn ). O pogodę możemy być spokojni. Niezwykły mikroklimat tego miejsca, zapewnia raczej wysokie temperatury, a położenie geograficzne gwarantuje nie tylko piękne widoki, ale i naprawdę świeże powietrze. Jeśli mamy pecha i akurat będzie padło, schronienie znajdziemy w krakowskim Parku Wodnym, uważanym za jeden z największych tego typu obiektów w Europie i zdecydowanie najatrakcyjniejszy w Polsce. Trzy baseny o łącznej powierzchni 2000 m2, oferujące bicze wodne, hydromasaże, dzikie źródła, ściankę wspinaczkową, rwącą rzekę, tęczową ścieżkę i miejsca do uprawiania sportów wodnych, takich jak: siatkówka, koszykówka i piłka wodna, uzupełnione o kilka rodzajów saun, niezwykłe zjeżdżalnie i oryginalne jacuzzi, zadowolą najbardziej wymagających. Nic, tylko korzystać.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group