Wtorek, 25 lutego
Imieniny: Cezarego, Wiktora
Czytających: 4281
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Przeciwdziałanie hejtowi

Wtorek, 25 lutego 2025, 6:30
Autor: red
Wałbrzych: Przeciwdziałanie hejtowi
Fot. organizatorzy
Już w najbliższy piątek 28 lutego I Liceum Ogólnokształcące im. I. Paderewskiego organizuje Regionalną Konferencję pt. "Szkoła wobec niszczących słów – budowanie bezpiecznej przestrzeni" z wystąpieniami bardzo ważnych prelegentów, m.in. Prof. dr hab. Jacka Pyżalskiego. Grupa Teatralna I LO przygotowała też spektakl pt. "Jedenaste".

W dzisiejszym świecie jednym z ważniejszych zagrożeń dla rozwoju młodych ludzi jest doświadczanie przemocy, hejtu ze strony rówieśników. Kiedy NASTOLATEK jest w fazie intensywnego budowania własnego JA i poszukuje odpowiedzi na pytania: Kim jestem? Jaki jestem? odbieranie nieprzychylnych komentarzy powielanych w sieci wielokrotnie, o niemożliwym do przewidzenia zasięgu wiąże się z wielkim cierpieniem i niszczy człowieka. W ostatnim czasie sytuacje z Lubina, Piotrkowa Trybunalskiego pokazują skalę tego bólu, który dla tych młodych ludzi stał się bólem nie do wytrzymania.

Raport z badań przeprowadzonych w 2022 roku,"Nastolatki 3.0", przygotowany przez NASK na temat aktywności młodych ludzi w cyberprzestrzeni, w jednym z wniosków wskazuje, że: "niemal połowa młodych ludzi spotyka się w internecie z sytuacjami kiedy ich znajomi są atakowani i wyzywani (44,6%), a z ośmieszaniem i poniżaniem kogoś w sieci zetknął się, co trzeci nastolatek (ośmieszanie – 33,2%, poniżanie 29,6%). Niepokoi jednak fakt, że "kiedy nastolatki doświadczają przemocy najczęściej nie reagują i nikomu o tym nie mówią. Bierność w sytuacjach doświadczania przemocy w sieci wzrasta w stosunku do poprzednich lat (2022 – 38,5% vs. 2020 – 32,4%)."

Nasza konferencja jest próbą poszukiwania odpowiedzi, czy jako instytucja pracująca na rzecz młodzieży możemy temu zjawisku skuteczniej przeciwdziałać, skuteczniej zatrzymywać jego rozwój, kiedy się wydarza oraz w jaką wiedzę i umiejętności wyposażyć młodego człowieka, by miał narzędzia do obrony.

Jako głównego prelegenta zaprosiliśmy Pana dr hab. Jacka Pyżalskiego, profesora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który od 15 lat prowadzi badania dotyczące elektronicznej agresji i cyberbullyingu. Na naszej konferencji o wpływie mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne młodzieży opowie lekarz psychiatra Aleksandra Krajewska, a sierżant sztabowy Aleksander Karkosz i sędzia Sądu Rejonowego Ewa Muzyka przedstawią aspekt , kiedy granice dla hejtu pomaga postawić prawo.

SPEKTAKL

„Jedenaste"

Najpierw była wojna, która zostawiła pustkę, zniszczyła moralne wartości, zabijała inność, pozbawiła godności. Potem nadeszły czasy komunizmu, braku wolności słowa, inwigilacji i po wielu latach wreszcie upragniona wolność. Wydaje się, że teraz mamy wszystko - w sklepach towaru pod dostatkiem, nie ma kolejek, kartek, budek z telefonami, możemy wypowiadać swoje zdanie, a Internet sprawia, że mamy kontakt niemal z całym światem. A jednak coś musi być nie tak, skoro człowiek coraz bardziej czuje się zagubiony i mimo tłumu samotny, pozostawiony samemu sobie, negatywnie oceniony, naznaczony, poniżony, opluty. Spektakl „Jedenaste" to głos młodych ludzi , którzy nie godzą się na taki świat, oni pragną takiego „ gdzie nie będzie winny ten , kto się różni , ten kto jest inny. Gdzie nie będzie rąk, które się podnoszą na innych, ofiar, świadków i winnych, gdzie nie będzie komisji, zbrodni wojennych, sądów do spraw codziennych, dłoni dotykających bez zgody, walk o nienarodzone płody, słów, które kaleczą, ran, które się nie uleczą – bo przecież wszyscy mamy prawo do życia ...

Spektakl został przygotowany na podstawie „Dziadów" A. Mickiewicza – tekst: Sylwia Aftyka –Łoda, Gabriela Ślazińska oraz młodzież z grupy teatralnej

Reżyseria: Sylwia Aftyka – Łoda i młodzież z grupy teatralnej

Muzyka: Marcin Olkowski

Teksty piosenek: Gabriela Ślazińska, Sylwia Aftyka- Łoda i młodzież z grupy teatralnej

Przygotowanie wokalne: Anna Mansfeld

Konsultacja aktorska: Małgorzata Olkowska

Konsultacja historyczna: Oksana Citak

Scenografia i kostiumy: Sylwia Sobieraj - Borowiec, Kinga Rejman

Zdjęcia, film, plakat: Rafał Wójcik

Pomoc przy realizacji spektaklu: Joanna Jankowska

Aktorzy:

Kinga Rejman, Dorota Guzek, Amelia Wójtowicz, Wiktoria Balejko, Hanna Budzyńska. Krystian Marciniak, Mikołaj Mazurczak, Karina Michalak, Martyna Sierżant, , Kaja Frąckowiak, Oliwia Mleczko, Lena Nowik, Maja Leśniak, Daria Makselon, Julia Kępińska, Martyna Malinowska, Maja Żmudzińska, Milena Staś, Bartłomiej Mostek.

Obsługa techniczna: Jakub Szczypek, Bartosz Krzesiński, Krystian Marciniak, Franciszek Jadczyk

W nagraniach muzyki udział wzięli: Helena Augustyniak, Hanna Gagaczowska, Marta Łaszewska, Milena Staś, Hanna Sysiak, Paweł Bożkow.

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
1
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group