O jakich zawodach najczęściej marzą Polacy?
Jak wynika z badania opublikowanego na łamach portalu Jobseeker, Polacy najczęściej marzą przede wszystkim o zawodzie pilota. W Europie tylko garstka innych państw, a wśród nich Irlandia, Wielka Brytania i Hiszpania, najbardziej ceni sobie właśnie tę ścieżkę zawodową. Jesteśmy zatem w mniejszości. Jeśli chodzi zaś o sam wybór zawodu, nie powinien on być specjalnie zaskakujący; większość z nas ma bardzo pozytywne skojarzenia z pracą w kokpicie, co może wynikać z kilku czynników:
• Prestiż – sterowanie wielkim samolotem pasażerskim 10 tysięcy metrów w przestworzach wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, ale jednocześnie wymaga szerokich pokładów wiedzy i umiejętności. Dodajmy do tego także elegancki strój pilota i natychmiast widać, dlaczego taka kariera imponuje wielu ludziom.
• Wysokie zarobki – zawód ten jest również zwyczajnie bardzo dobrze opłacany, a tam, gdzie pieniądze, tam też uznanie i zainteresowanie.
• Podróże i możliwość zwiedzania świata – wiele osób marzy o pracy, która pozwala na częste podróże i odkrywanie nowych miejsc na świecie. Trudno wyobrazić sobie warunki pracy, które lepiej sprzyjałyby realizacji takich marzeń.
• Dynamiczny rozwój branży lotniczej – fakty są takie, że nigdy przedtem w historii ludzkości nie lataliśmy tyle, ile latamy teraz. Wraz ze wzrostem popularności tego rodzaju podróżowania linie lotnicze rozwijają swoje floty i otwierają nowe połączenia, co poszerza możliwości znalezienia stabilnego zatrudnienia jako pilot.
Kolejnym bardzo popularnym zawodem w Polsce jest influencer. To swego rodzaju znak naszych czasów – nieustannie rosnąca popularność mediów społecznościowych potężnie działa na wyobraźnie i aspiracje przede wszystkim młodych umysłów, którzy chcą łączyć pasję z dochodowym zajęciem. Kariera influencera może być niezwykle lukratywna, jednak wymaga dużej konsekwencji, kreatywności i umiejętności marketingowych.
Kończąc dyskusję o aspiracjach zawodowych Polaków koniecznie trzeba wspomnieć o naszym wrodzonym genie przedsiębiorczości. Słowa „Polak potrafi” równie dobrze mogłyby być naszym mottem narodowym. Praca na własnych warunkach, wypełnianie lukratywnych nisz na rynku i nieustający samorozwój to trzy potężne argumenty, które mają mocny wpływ na marzenia zawodowe Polaków.
Jak Polska wypada na tle świata?
Było o Polsce, zatem pora ruszyć dalej i spojrzeć na świat z nieco szerszej perspektywy. Porównajmy, jak nasze lokalne preferencje zawodowe mają się do ogólnoświatowych trendów:
Zawód pilota najbardziej rozchwytywany również w ujęciu światowym
Co tu dużo mówić, jak się okazuje, nie tylko my chodzimy z głowami w chmurach. Jak podaje Jobseeker, zawód pilota cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, lecz na całym świecie. Wcześniej wspominane czynniki takie jak prestiż, pieniądze i dynamika to zapewne główne powody wspierające takie upodobania. Zawód ten zwyciężył w 14 państwach afrykańskich i 25 krajach azjatyckich
A jak pilot, to i stewardessa
Znaczna część zachodniej półkuli ziemskiej również opowiada się za karierą w lotnictwie, aczkolwiek tam preferencje układają się inaczej niż w Polsce. Za oceanem dominują marzenia o pracy w roli stewarda i stewardessy – tak wypowiadali się w ankiecie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii czy Meksyku. Niewątpliwie w Polsce zawód ten też cieszy się sporym zainteresowaniem.
Europa kocha modeling
Gdy podczas analizy wyników badania wrócimy na stary kontynent, zobaczymy jedno: zamiłowanie do estetyki, mody i ludzkiego piękna. W Europie bezapelacyjnie największym zainteresowaniem cieszy się modeling. Nieważne, do którego zakątka zerkniemy: czy na Islandię, czy do Francji, czy do Grecji, w prawie każdym europejskim kraju miejsce numer jeden wśród najbardziej pożądanych zawodów zajmują modele i modelki. Jest to też ogólnie trzeci najpopularniejszy zawód na świecie. To również niespecjalnie zaskakujący wynik. Kariera na wybiegu od zawsze kojarzy się z prestiżem, pięknem i innymi pożądanymi przez ludzi cechami.
Influencer – zawód marzeń w Kamerunie i RPA
Kariera influencera to chyba jedna z najbardziej kontrowersyjnych w dzisiejszych czasach. I choć mogłoby się wydawać, że ta ścieżka zawodowa dominować będzie głównie wśród młodzieży w państwach europejskich i innych zaliczanych do ogólnopojętego zachodu, to prawda wygląda jednak zgoła inaczej.
Jak się okazuje, najwięcej aspirujących influencerów znajdziemy w Afryce. Jako kontynent pełen dynamicznych zmian społecznych i ekonomicznych, wśród tamtejszej populacji rola mediów społecznościowych dopiero przybiera na sile i z każdym rokiem ma coraz większy wpływ na aspiracje zawodowe młodych ludzi. W wielu państwach afrykańskich – konkretnie w Sudanie, Kamerunie, Zambii, Namibii, Lesotho, RPA i na Wyspach Zielonego Przylądka – influencer jest najczęściej wybieranym zawodem. To nie przypadek, ponieważ w tych krajach rynki cyfrowe rozwijają się bardzo szybko. Na reszcie kontynentu nie sposób też nie zauważyć popularności zawodu bloggera, który nie odbiega zbytnio od dominującego dziś influencera.
Choć kariera influencera wydaje się atrakcyjna, niesie ze sobą również wyzwania. Konkurencja jest ogromna, a osiągnięcie sukcesu wymaga nie tylko charyzmy, ale też strategii marketingowej, umiejętności montażu treści oraz budowania autentycznej relacji z odbiorcami. Niemniej jednak w krajach, gdzie rozwój technologiczny idzie w parze z boomem na social media, jest to coraz bardziej realna ścieżka kariery.
Podsumowanie
Przeprowadzone badanie pokazuje, że marzenia zawodowe Polaków wpisują się w globalne trendy. W Polsce i na świecie najpopularniejszym wymarzonym zawodem jest pilot, ale rośnie też zainteresowanie karierą influencera oraz modela lub modelki. Co ciekawe, podobne tendencje widoczne są na całym świecie – od Ameryki Północnej po Afrykę, choć w różnych krajach różne zawody zyskują na popularności. Wniosek jest jednak jeden: niezależnie od szerokości geograficznej ludzie przede wszystkim zdają się dążyć do takiej pracy, która zapewni im satysfakcję, prestiż i finansową stabilność.