Na ostatnim posiedzeniu, 16 czerwca zarząd PZPN przyjął uchwały dotyczące zryczałtowanego ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników, typowego kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej z zawodnikiem, który nie ukończył 18 roku życia oraz minimalnej liczby zawodników młodzieżowców w rozgrywkach I i II ligi. Uchwały te zostały przygotowane w toku prac zespołów roboczych powołanych przez zarząd PZPN, działających pod przewodnictwem wiceprezesa PZPN ds. Piłkarstwa Profesjonalnego, Janusza Matusiaka. Ich treść była szeroko konsultowana z przedstawicielami środowisk piłkarskich, w szczególności z klubami Ekstraklasy oraz I-ligi, Wojewódzkimi Związkami Piłki Nożnej, Komisjami oraz Wydziałami PZPN oraz ze spółką Ekstraklasa S.A.
Z punktu widzenia wałbrzyskiego Górnika najważniejszy jest z pewnością punkt, który mówi o konieczności przebywania na boisku dwóch młodzieżowców. W ostatnim czasie sporo mówi się o odejściu Kornela Dusia do innego zespołu, w takim wypadku „dziura ta musiałaby być szybko załatana.
Główne założenia ostatnich obrad PZPN:
1. Zapewnienie należytej rekompensaty dla klubów szkolących młodych piłkarzy, przede wszystkim dla klubów niższych klas rozgrywkowych.
2. Zachęcanie do inwestycji w szkolenie młodzieży.
3. Stworzenie warunków ułatwiających zatrzymanie młodych piłkarzy w klubach ich szkolących oraz utrudniających odchodzenie z klubów zdolnej młodzieży bez zapłaty klubom należytej rekompensaty. Jako nowy zapis w przepisach PZPN znalazł się „typowy kontrakt o profesjonalne uprawianie piłki nożnej z zawodnikiem, który nie ukończył 18 roku życia”. Kontrakt zawodnika według przepisów zarówno FIFA jak i PZPN będzie traktowany jak kontrakt o profesjonalne uprawianie piłki nożnej i będzie dawał podstawę do uzyskania odpowiedniego ekwiwalentu za wyszkolenie.
4. Uzależnienie kwoty zryczałtowanego ekwiwalentu od czasu szkolenia zawodnika w danym klubie.
5. Urealnienie kwot zryczałtowanego ekwiwalentu.
6. Dostosowanie przepisów krajowych do przepisów FIFA, gdzie kwoty ekwiwalentu są uzależnione od kategorii klubu pozyskującego oraz od długości szkolenia.
7. Obowiązek gry minimalnej liczby zawodników o statusie młodzieżowca w rozgrywkach I i II ligi (odpowiednio 1 i 2 zawodników).
Zarząd PZPN na ostatnim posiedzeniu przyjął również uchwałę, w myśl której warunkiem potwierdzenia zawodnika do gry w klubie ekstraklasy, I lub II ligi jest przedstawienie kopii dokonania opłaty na konto PZPN w wysokości 3%. Kwota ta zostanie przeznaczona na fundusz rozwoju piłkarstwa.
Na wniosek Prezesa PZPN powołano Włodzimierza Głowackiego na funkcję przewodniczącego ZTP. Wiceprzewodniczącym został Cezary Grzybowski, a sekretarzem Krzysztof Jamrozik. Do składu dołączył również Jakub Żyto. W związku ze złożoną rezygnacją Zarząd odwołał Grzegorza Kołtuniaka za składu Komisji ds. Licencji dla Klubów Ekstraklasy. Na wniosek przewodniczącego Wydziału Futsalu do jego składu powołani Szymona Czeczkę i Tomasza Aftańskiego.
Zarząd przyjął również regulaminy rozgrywek piłkarskich na sezon 2011/2012 o: mistrzostwo I i II ligi, ekstraklasy futsalu, I i II ligi futsalu oraz halowy puchar Polski.
Na wniosek Przewodniczącego Komisji Odznaczeń PZPN Bruno Tomaszek otrzymał Diamentowe Odznaczenie PZPN.
Wszystkie uchwały Zarządu PZPN oraz regulaminy rozgrywek dostępne są na stronie internetowej www.pzpn.pl