Sierż szt. Aleksander Karkosz takie szkolenia przeprowadził pod koniec 2022 roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tydzień temu z tą tematyką zapoznał pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a tym razem przyszedł czas na pracowników Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.
Policjant z kolejną już grupą omówił jak zachować się w przypadku wystąpienia ataku terrorystycznego, w tym co zrobić, kiedy do budynku wtargnie napastnik z bronią w ręku, czy też innym niebezpiecznym narzędziem lub też na terenie obiektu znajdzie się pakunek przypominający ładunek wybuchowy.
Zaprezentował zasady z kampanii „4U - uważaj, uciekaj, ukryj się, udaremnij atak”. Przypomniał, że należy zwracać uwagę na nienaturalne zdarzenia i zachowania osób. Nigdy nie być obojętnym. Po prostu uważać i informację o zagrożeniach przekazać zawsze poprzez numer alarmowy 112. W przypadku wybuchu lub strzałów nie należy „szukać wrażeń”, a jeżeli to możliwe uciekać i nie wracać na miejsce zdarzenia, a przy tym poinformować mijane osoby o zagrożeniu. Natomiast jeśli ucieczka nie jest możliwa lub jest zbyt niebezpieczna, należy ukryć się, zabarykadować pomieszczenie, wyciszyć telefon i odsunąć się od okien i drzwi. Dopiero kiedy nie można się ukryć ani uciec, należy próbować udaremnić atak, działając przez zaskoczenie i we współpracy z innymi osobami.
W trakcie rozmów z pracownikami funkcjonariusz poruszył również temat wyposażenia miejsca pracy. Przypomniał, że nie należy pozostawiać w widocznym miejscu - np. na biurku - nożyczek, czy też innych ostrych przedmiotów, które mogą posłużyć napastnikowi do ataku.
Już niebawem, bo 2 lutego, z tego samego zakresu przeszkoleni zostaną kolejni pracownicy Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, a 15 lutego w prelekcji udział wezmą także funkcjonariusze Straży Miejskiej w Wałbrzychu.