Stanisław Rosik jest kierownikiem Pracowni Badań Nad Wczesnymi Dziejami Europy Środkowej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wykładowcą w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest także mieszkańcem Lutyni, co skłoniło go do głębszych badań nad historią tego miejsca, tak stosunkowo nieznaną przez zamieszkujących region dolnośląski.
Na wykład przyszła całkiem spora grupa słuchaczy zainteresowanych historią lokalną i nie tylko. Dr Rosik poprowadził ich przez ewolucję poczucia śląskości i pokazał przesłanki temu świadczące. Zwrócił uwagę na różnicę w nazewnictwie Ślężan i Ślązaków. Podkreślił wagę budowania tożsamości regionalnej. Opowiadał o językowych dylematach i wahaniach w kwestii na przykład nomenklatury szczytu: Ślęża, czy też Sobótka. Tłumaczył, że różnice tożsamościowe mogą wynikać z silnego rozłamu Polska- Śląsk w tradycji i historii. Drugą część wykładu dr Rosik poświęcił kwestii bitwy pod Lutynią, która miała miejsce w 1757 roku i była ważnym epizodem wojny siedmioletniej. Miała ona szczególne znaczenie dla Dolnoślązaków w kwestii kultywowania legendy o pruskim zwycięstwie.
Wykład był bardzo owocny, a pogodne usposobienie prowadzącego jeszcze wzmogło zainteresowanie jego słowami i chęć podążania za jego przemyśleniami.