W celu sprawnego przeprowadzenia badania niezbędna będzie ścisła współpraca, wymiana informacji oraz zaangażowanie wszelkich dostępnych służb: pracowników policji, straży gminnej lub miejskiej, centrów zarządzania kryzysowego, pracowników ośrodków pomocy społecznej, pracowników placówek noclegowych dla osób bezdomnych, pracowników organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą dla osób bezdomnych, wolontariuszy oraz osób „dobrej woli” - chętnych do współpracy.
Realizacja badania, oprócz pozyskania informacji o liczbie osób bezdomnych w placówkach i miejscach niemieszkalnych, pozwoli uzyskać również dane socjodemograficzne o grupie osób bezdomnych. Dane te mogą być pomocne do kreowania lokalnej polityki społecznej w zakresie problematyki bezdomności. Badanie przeprowadzane jest co dwa lata.
W Wałbrzychu liczba bezdomnych od pewnego czasu pozostaje na tym samym poziomie, choć jeszcze 6-8 lat wstecz takich osób pozostających bez dachu nad głową, było w naszym mieście znacznie więcej. Najczęściej osoby bezdomne przebywają na ogrodach działkowych w dzielnicy Podzamcze lub na wielkich osiedlach, gdzie łatwiej o żywność, ale zdarzają się też przypadki, że także w miejscach opustoszałych - niezamieszkałych budynkach przeznaczonych do rozbiórki.