Akcja po raz 16 w całej Polsce, po raz 5 w Wałbrzychu, a jej inauguracja po raz 4 na wałbrzyskim RIPOK/PSZOK.
- Będziemy działać w całej Polsce od Bugu po Odrę, od Tatr po Hel. Pozbieramy zużyte bateryjki w szkołach, przedszkolach, na wyższych uczelniach, w samorządach, mediach, organizacjach społecznych. Akcję organizujemy wspólnie z REMONDIS Electrorecycling Polska , Electro-System Organizacja Odzysku , Europejska Platforma Recyklingu - firmami, które są liderami w Polsce i Europie w zakresie zbiórki, odzysku i recyklingu zużytych baterii. Pomysłodawcą i głównym koordynatorem akcji jest ekolog Dominik Dobrowolski - zapowiadają organizatorzy.
W Powiecie Wałbrzyskim akcje organizuje Stowarzyszenie Czysty Wałbrzych, który dla pierwszych osób które tego dnia oddadzą baterie w jednym z 12 punktów w powiecie dostaną unikatowy komin na szyję z grafiką akcji regionalnej (ilość limitowana).
Miejsca zbiórki:
Wałbrzych:
- Ratusz (Wałbrzych Moje Miasto),
- Aqua Zdrój Wałbrzych,
- Hala "Wałbrzyskich Mistrzów".
Świebodzice:
- Ratusz (Miasto Świebodzice),
- OSiR Świebodzice;
oraz:
- Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Szczawnie-Zdroju,
- Gminne Centrum Biblioteczno -Kulturalne w Starych Bogaczowicach,
- Miejska Biblioteka Publiczna - Centrum Kultury w Boguszowie Gorcach (pl. Odrodzenia)
- Mieroszowskie Centrum Kultury,
- Centrum Kultury Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy,
- Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu,
- Sklep wielobranżowy DUNIA w Czarnym Borze.
A dlaczego należy zbierać baterie?
Jak należy segregować zużyte baterie?
Najważniejszą zasadą jest wrzucanie baterii do specjalnych pojemników, czyli niemieszanie ich z innymi odpadami.
Za sprawą selektywnej zbiórki zużytych baterii i akumulatorów, można z tych niebezpiecznych odpadów odzyskać cenne substancje, np.: aluminium, cynk, kadm, kobalt, lit, miedź, nikiel, ołów, mangan, mosiądz, rtęć oraz tworzywa sztuczne i papier do produkcji paliwa RDF. Mogą być one ponownie wykorzystywane w wielu procesach produkcji przemysłowej, dzięki czemu oszczędzane są surowce naturalne, paliwa kopalne, energia oraz woda.
Pamiętaj!
Oddzielaj akumulatory i baterie od innych odpadów.
Przed wyrzuceniem np. zabawki, narzędzia, czujnika, LED'u, odzieży i obuwia ze świecącymi elementami, sprawdzaj, czy nie ma w środku ukrytej baterii lub akumulatora.
Akumulatory przenośne i baterie wrzucaj do specjalnych pojemników – znajdziesz je w urzędach, szkołach, części sklepów oraz stacji benzynowych. Baterie też są zbierane w wielu sklepach, na poczcie, w wielu placówkach oświatowych, w zakładach recyklingu REMONDIS Electrorecycling.
Baterie i elektroodpady można też oddawać do PSZOKów (punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych), które są w każdej gminie w Polsce. W ramach "Zbieraj z Klasą" każda szkoła może się zapisać i zbierać baterie za punkty, które mogą być następnie wymienione na przybory szkolne. https://www.zbierajzklasa.pl/