Czwartek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 6538
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Dolnośląscy policjanci podsumowali I półrocze 2018 roku

Niedziela, 22 lipca 2018, 6:43
Aktualizacja: 10:26
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Dolnośląscy policjanci podsumowali I półrocze 2018 roku
Fot. KMP Wałbrzych
Miniony okres, to kontynuacja spadku przestępczości ogółem na terenie województwa dolnośląskiego, w tym także przestępstw szczególnie społecznie uciążliwych.

To również codzienna, ciężka praca funkcjonariuszy i pracowników dolnośląskiej Policji na rzecz mieszkańców, której efektem jest m.in. także kolejny wzrost aktywności w ujawnianiu przestępstw narkotykowych i gospodarczych oraz ich sprawców. Nadal dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców województwa cieszy się Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako dodatkowe narzędzie umożliwiające kontakt z Policją i przekazanie informacji o występujących zagrożeniach.

W okresie I półrocza 2018 r. na terenie województwa dolnośląskiego odnotowano spadek przestępczości ogółem, w tym także przestępstw społecznie uciążliwych.

SPADEK PRZESTĘPCZOŚCI

To mniej m.in. bójek i pobić, włamań, kradzieży, w tym także kradzieży samochodów, przestępstw rozbójniczych, a także przestępstw drogowych.

W I półroczu 2018 roku odnotowano w stosunku do analogicznego okresu roku 2017:

Włamania – mniej o ponad 5%
Kradzieże – mniej o ponad 14%
Kradzieże samochodów – mniej o ponad 11%
Przestępstwa rozbójnicze – mniej o ponad 17%
Bójki i pobicia – mniej o ponad 26%
Uszczerbek na zdrowiu – mniej o blisko 10%
Przestępstwa drogowe – mniej o blisko 7%
Analizując powyższe kategorie, to o blisko 2 tys. przestępstw mniej na Dolnym Śląsku.

W wymienionym okresie wzrosła po raz kolejny efektywność działań dolnośląskiej Policji w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej i gospodarczej oraz ich sprawców. W pierwszym przypadku zaangażowanie funkcjonariuszy doprowadziło do ujawnienia o blisko 5% więcej tego typu przestępstw. Policjanci przechwycili łącznie ponad 203 kg środków odurzających i substancji psychotropowych, których wartość detaliczna, to ponad 8 milionów złotych. Zabezpieczone środki, to m.in. marihuana, której łącznie było blisko 91 kg, amfetamina w ilości ponad 40 kg, MDMA w ilości ponad 32 kg, czy też ponad 1,5 tys. krzewów konopi. Były też metamfetamina, kokaina, haszysz, ecstazy, czy też mefedron.

W przypadku przestępczości gospodarczej, efektywność działań dolnośląskiej Policji w zakresie jej zwalczania i zatrzymywania sprawców wzrosła o ponad 5%.

W okresie I półrocza 2018 r. dolnośląscy policjanci, w efekcie prowadzonych spraw, łącznie odzyskali mienie utracone wyniku przestępstwa, którego wartość szacuje się na kwotę ponad 11 milionów złotych. Jednocześnie zabezpieczyli na poczet kar mienie należące do przestępców o wartości ponad 21 milionów złotych i są to wartości wyższe niż w analogicznym okresie roku 2017.

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM

W minionym okresie na terenie województwa, mimo wielokrotnych apeli o jazdę zgodnie z przepisami zasadami bezpieczeństwa, odnotowano o blisko 2 % więcej wypadków drogowych. Jednak w tych wypadkach mniej osób zostało poszkodowanych. O ponad 10% mniej osób zginęło. Liczba rannych utrzymała się na podobnym poziomie.

Więcej o ponad 3% odnotowano też wypadków z udziałem pieszych. Zginęło w nich jednak, o ponad 46% mniej osób. O 9% więcej natomiast osób zostało rannych. Dolnośląscy policjanci, w wyniku prowadzonych działań, ujawnili i wyeliminowali z ruchu ponad 2,2 tys. nietrzeźwych kierujących. W I półroczu 2018 r. policjanci ujawnili też na terenie województwa blisko 1,5 tys. kierujących, którzy stracili prawo jazdy w związku z przekroczeniem prędkości na terenie zabudowanym o ponad 50 km/h

ZABEZPIECZENIE IMPREZ MASOWYCH

Dolnośląscy policjanci w I połowie 2018 roku zabezpieczali łącznie 318 imprez masowych - sportowych, czy też kulturalno – rozrywkowych. To także 102 zabezpieczenia przejazdów ich uczestników. Ponadto policjanci zabezpieczali 371 zgromadzeń, manifestacji, czy też przemarszów.

KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA

W I półroczu 2018 roku dolnośląska Policja otrzymała ponad 18 tys. zgłoszeń od mieszkańców w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Najczęściej zgłaszane obszary, którymi zajmowali się funkcjonariusze, to:

Nieprawidłowe parkowanie – 5139 zgłoszeń
Przekraczanie dozwolonej prędkości – 4935 zgłoszeń
Spożywanie alkoholu – 2843 zgłoszenia
Niewłaściwa infrastruktura drogowa – 1007 zgłoszeń
NIEBIESKA KARTA

Wzrosła aktywność policjantów w zakresie rozpoznawania zagrożeń wynikających z przemocy w rodzinie. W I połowie 2018 r. dolnośląscy policjanci wdrożyli łącznie 2655 procedur Niebieska Karta. Odnotowano o ponad 3% więcej wszczętych proceder niż w analogicznym okresie roku 2017.

NOWE KOMISARIATY

W I półroczu br. na Dolnym Śląsku rozpoczął działalność kolejny nowy posterunek Policji. W kwietniu br. uroczyście otwarto posterunek w Świerzawie (powiat złotoryjski). Utworzenie posterunku, to odpowiedź na oczekiwania samorządów i mieszkańców. Placówka umożliwia obywatelom stały kontakt z Policją. Ułatwia to m.in. informowanie funkcjonariuszy o sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu. Umożliwia też szybszą reakcję mundurowych na wszelkiego rodzaju zagrożenia i przypadki łamania prawa.

DOŚWIADCZENIE, ZAANGAŻOWANIE I PROFESJONALIZM

Najlepsi tegoroczni policyjni ratownicy wodni w kraju pochodzą z Dolnego Śląska. Na co dzień pilnują bezpieczeństwa na obszarach wodnych. Często ratują ludzkie życie. Swoje umiejętności potwierdzili po raz kolejny, reprezentując Dolny Śląsk w rywalizacji o miano „najlepszego policyjnego wodniaka w kraju”. Ponownie okazali się bezkonkurencyjni, wygrywając tym razem podczas V Ogólnopolskich Zawodów Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym, które odbyły się w Giżycku. Wcześniej tytuł najlepszych zdobyli w 2016 roku.

Dolnośląscy policjanci także potwierdzili swoje wysokie umiejętności w służbie kryminalnej. W Szkole Policji w Pile odbył się finał ogólnopolskiego konkursu „Policjant Służby Kryminalnej roku 2018”. Drużyna z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy reprezentująca garnizon dolnośląski zajęła zaszczytne II miejsce.

W bieżącym roku zorganizowana została też XI edycja ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł”, którego inicjatorem jest Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego przy współpracy z Biurem Prewencji KGP. Wśród wyłonionych w tym roku laureatów znalazła się policjantka z Dolnego Śląska - sierż. szt. Agnieszka Graca – dzielnicowa z Wrocławia.

POLICJA – NA RATUNEK

Dolnośląscy policjanci wielokrotnie ratowali życie innych, niejednokrotnie też narażając własne. Poniższe sytuacje, to tylko nieliczne przykłady ogromnego zaangażowania funkcjonariuszy w służbę na rzecz obywateli.

Szybka reakcja wrocławskich policjantów zapobiegła katastrofie kolejowej i uratowała życie maszynisty. Funkcjonariusze ujawnili uszkodzenie trakcji kolejowej, mogące spowodować katastrofę. Od razu powiadomili odpowiednie służby oraz wykorzystując radiowóz zabezpieczyli przejazd. W stronę nadjeżdżającego pociągu towarowego wysyłali sygnały świetlne z latarek służbowych co pozwoliło maszyniście w odpowiedniej chwili zareagować na zagrożenie.

Policjant z Wrocławia uratował życie wyciągając płonącego mężczyznę z pożaru. Funkcjonariusz jadąc prywatnym samochodem z rodziną zauważył pożar wiaty z kontenerami na odpady. Od razu zatrzymał auto chcąc sprawdzić co się stało i znalazł w środku mężczyznę, na którym paliła się odzież. Podjął natychmiastowe działania i uratował mu życie gasząc ubranie, a później odciągnął w bezpieczne miejsce.

Policjanci z powiatu ząbkowickiego, z narażeniem własnego życia i zdrowia, podjęli udaną akcję ratunkową wobec trującego się mężczyzny. Nie zostawili go bez pomocy, pomimo zagrożenia wybuchem gazu. Mężczyzna zamknął się w altanie i po uszczelnieniu jej odkręcił butlę. Został uratowany i na szczęście nikomu nic się nie stało.

Policjanci z Legnicy uratowali życie dwóm mężczyznom podczas pożaru kamienicy. Zauważyli, że z jednego z mieszkań wydobywa się ogień i gęsty dym. Wbiegli na klatkę schodową, gdzie panowało gęste zadymienie i rozpoczęli ewakuację wszystkich mieszkańców. Podczas sprawdzania pomieszczeń, funkcjonariusze zauważyli, że z jednego z mieszkań, gdzie prawdopodobnie doszło do wybuchu butli z gazem, wydobywa się ogień i dym, a w środku znajduje się mężczyzna z licznymi obrażeniami ciała. Policjanci wynieśli 65 – latka na zewnątrz. Następnie, bez chwili wahania, mimo „gryzącego” dymu, płomieni oraz dużej temperatury wrócili do budynku sprawdzić, czy na pewno nikt tam nie został. Na jednym z pięter zauważyli mężczyznę, który nie reagował na słowa policjantów o ewakuacji. Ze względu na zagrożenie życia siłą wynieśli go z budynku. Obu mężczyznom funkcjonariusze udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej i po chwili przekazali ekipie pogotowia ratunkowego.

Policyjni motocykliści z Wrocławia uratowali życie chorego kierowcy. Jego stan pogarszał się z minuty na minutę. Zaalarmowani przez żonę 48-latka, od razu ruszyli na pomoc mężczyźnie, który znajdował się w samochodzie stojącym przy autostradzie A4. Mężczyzna był ciężko chory i niedawno przebył poważną operację. Po tym jak uzyskał od policjantów pomoc, został bezpiecznie zabrany śmigłowcem do szpitala.

W styczniu 2018 roku, w jednej z kamienic na terenie Mirska doszło do eksplozji butli z gazem, w wyniku której zawaliła się część budowli. Na miejscu od razu jako pierwsi pojawili się dwaj policjanci z pobliskiego posterunku, którzy rozpoczęli czynności ewakuacyjne, wynosząc m.in. z budynku poszkodowaną starszą kobietę. Na miejsce niezwłocznie w trybie alarmowym udali się także będący w służbie policjanci z powiatu lwóweckiego, którzy podjęli natychmiastowe działania przy współpracy z wszystkimi przybyłymi służbami ratunkowymi.

POLICJANTEM JEST SIĘ CAŁĄ DOBĘ

Wielokrotnie dolnośląscy funkcjonariusze udowadniali, że policjantem się jest, a nie bywa, zachowując czujność nawet poza służbą.

Policjant ze Strzelina po służbie udzielił pomocy kobiecie, która próbowała targnąć się na swoje życie. Będąc w swoim domu usłyszał głośny krzyk kobiety. Natychmiast udał się na miejsce skąd dochodziły głosy i zauważył na terenie miejscowego boiska leżącą na trawniku młodą kobietę. Kobieta nie dawała oznak życia. Funkcjonariusz powiadomił służby ratunkowe, a do tego momentu udzielał pomocy kobiecie. Udało mu się przywrócić funkcje życiowe poszkodowanej i pogotowie ratunkowe przytomną zabrało do szpitala we Wrocławiu.

Policjanci ze Środy Śląskiej po służbie pomogli zagubionemu i zapłakanemu 5-latkowi w bezpiecznym dotarciu do domu. Zaopiekowali się malcem do czasu przyjazdu matki. W tym czasie jego ojciec, zamiast opiekować się synkiem, mając ponad 2 promile alkoholu siedział na ławce. Nieodpowiedzialny mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Usłyszał zarzut narażenia małoletniego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Nietrzeźwy kierowca jechał po dziecko. Zatrzymał go wrocławski policjant będący po służbie. Funkcjonariusz jechał drogą z Wrocławia w kierunku Obornik Śląskich i w pewnym momencie zwrócił uwagę na kierującego, który jechał nie stosując się do przepisów ruchu drogowego. Mężczyzna m.in. nie zatrzymał się przed znakiem stop, wyprzedzał na linii ciągłej i zjeżdżał na pobocze drogi. Wszystkie te manewry wykonywał z dużą prędkością. Jego zachowanie mogło wskazywać, że znajduje się pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie. Policjant wyczekał moment i w miejscu bezpiecznym, skutecznie zatrzymał pijanego kierowcę, udaremniając mu dalszą jazdę.

Policjanci z jaworskiej komendy w czasie wolnym od służby zatrzymali młodego mężczyznę, który ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Na widok funkcjonariuszy będących po służbie rzucił się on do ucieczki i ukrył w pobliskiej kamienicy. Na niewiele to się jednak zdało, bowiem policjanci nie odpuścili i znaleźli go w piwnicy tego budynku.

Funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Oławie w czasie wolnym od służby zatrzymał sprawcę pobicia, do którego doszło w okolicach dworca PKP na terenie miasta. W innej sytuacji drugi policjant będąc po służbie zatrzymał nieletniego sprawcę kradzieży sklepowej. Funkcjonariusz przy nastolatku znalazł głośniki bezprzewodowe, które ten ukradł chwilę przed zatrzymaniem.

Funkcjonariusz z powiatu wałbrzyskiego będąc na wolnym, widząc nietrzeźwego mężczyznę, który wyładowuje swoje zdenerwowanie niszcząc samochód, podjął zdecydowaną interwencję, zatrzymał sprawcę i do przyjazdu patrolu z komisariatu I w Wałbrzychu nie pozwolił mu oddalić się z miejsca przestępstwa.

Takich przykładów można by wyliczać wiele. Są one dowodem na to, ze dolnośląscy policjanci traktują służbę na rzecz mieszkańców bardzo poważnie, czuwając nad bezpieczeństwem i niosąc pomoc.

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group