Po rozpoznaniu potrzeb poszczególnych jednostek medycznych samorząd województwa rozdzielił środki z Dolnośląskiego Pakietu dla Ochrony Zdrowia. Warte ponad 40 milionów złotych wsparcie pozwoli m.in. na zakup specjalistycznego sprzętu i środków ochrony osobistej dla lekarzy i ratowników.
- Rolą samorządu jest troska o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców. To dlatego już w pierwszych dniach kryzysu związanego z epidemią wirusa COVID-19 z inicjatywy Zarządu Województwa utworzyliśmy Dolnośląski Pakiet Wsparcia dla Ochrony Zdrowia. Dzięki tej inicjatywie dolnośląskie szpitale i pogotowia ratunkowe zostaną wsparte kwotą ponad 40 milionów złotych, dzięki którym trafi do nich specjalistyczny sprzęt niezbędny do skutecznej walki z epidemią – mówi marszałek Cezary Przybylski.
Lekarze i pracownicy ochrony zdrowia stoją na pierwszej linii walki z zagrożeniem. Dlatego tak ważne jest aby byli wyposażeni w sprzęt umożliwiający im skuteczną i bezpieczną pracę. W ciągu ostatnich dni trwało rozpoznawanie potrzeb poszczególnych szpitali i jednostek pogotowia ratunkowego dziś znamy już efekty rozdziału środków z samorządowego pakietu pomocowego. Środki na walkę z koronawirusem pochodzą z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.
- W tych trudnych czasach współdziałanie to jedyna recepta. Dlatego wspieramy wojewódzkie szpitale. Personel medyczny musi czuć się bezpiecznie. Jestem przekonany, że pomoże nam to wrócić do świata, w jakim jeszcze niedawno żyliśmy – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
Dzisiejszy kryzys to zagrożenie, z jakim nie mieliśmy jeszcze okazji się mierzyć. To czas trudny i wymagający od nas wszystkich wielu poświęceń i wyrzeczeń. Od determinacji i wspólnych działań zależy to jak szybko poradzimy z nim sobie i czy będziemy silniejsi wobec przyszłych zagrożeń.
Podział wsparcia:
• Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu - 8,5 mln zł
• Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu – 4,8 mln zł
• Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu - 2 mln zł
• Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu - 5,5 mln zł
• Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu - 5 mln zł
• Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy - 3,5 mln zł
• Pogotowie Ratunkowe w Legnicy - 3 mln zł
• Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu - 5 mln zł
• Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu - 2 mln zł
• Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze - 1,5 mln zł.