Projekt nosił nazwę “Odnowienie schodów w dzielnicy Poniatów, zejście z ul. Burczykowskich do ul. Piotrowskiego”. Jego inicjatorkami były Joanna Tomoń i Daniela Sprytula. Projekt zrealizowała firma VICBUD, reprezentowana przez Stanisława Mazurka. Koszt realizacji tego projektu to kwota 109 tysięcy złotych.
- Z punktu widzenia społecznego jest to bardzo ważna inwestycja. Jest to klasyczny przykład w gruncie rzeczy niezbyt kosztownej inwestycji, która dla setek mieszkańców Poniatowa, szczególnie tych trochę starszych, nie posiadających samochodu ma znacznie większe znaczenie niż przebudowa za wiele milionów złotych ulicy Wrocławskiej czy budowa obwodnicy. Wykonane pewnie przed 50 laty wejście, zejście uległo degradacji i nikt tego nie robił. Mieszkańcy Poniatowa, najmniejszej dzielnicy Wałbrzycha, gdzie przypisanie Budżetu Partycypacyjnego wynosi 60 tysięcy skrzyknęli się i w wyniku zaangażowania pani Danieli Sprytuli i Joanny Tomoń wygrali zbierając podpisy wśród mieszkańców Poniatowa. Okazało się jednak, że projekt jest bardziej kosztowny, bo przekroczył 100 tysięcy złotych, ale zdecydowaliśmy się to wykonać z pieniędzy budżetowych, zdecydowaliśmy się ten projekt wzbogacić o energooszczędne oświetlenie. Dzisiaj mamy bardzo piękne schody, z poręczami, bezpieczne, z oświetleniem. Dodatkowym elementem jest to, że wykorzystaliśmy tutaj materiał rozbiórkowy. Mała rzecz, ale symptomatyczna dla mobilizacji lokalnej społeczności, projekt cieszący bardzo wiele osób - powiedział Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej
O zasadności projektu i korzyściach wynikających z jego realizacji mówiła Joanna Tomoń:
- Mam nadzieję, że wszyscy mieszkańcy są bardzo zadowoleni z tego projektu. Wszystkim to bardzo służy. Jest to element z którego mogą korzystać nie tylko nasi mieszkańcy, ale również osoby spoza naszej dzielnicy, gdyż dużo osób chodzi tu na spacery i korzysta ze ścieżek które są dookoła".
W tym roku frekwencja w głosowaniu nad projektami w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego wyniosła 24 procent, co jak podkreślał Prezydent Szełemej jest wynikiem bardzo dobrym, jednym z najwyższych jeżeli nie najwyższym w Polsce. W budżecie ogólnomiejskim wygrały dwa projekty: "Bezpieczna szkoła i zakup samochodów hybrydowych" i "Ścianka wspinaczkowa" w Starej Kopalni. Oficjalne wyniki tegorocznej edycji Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu.