Pomysłodawczyniami koncepcji na serial są nominowana do nagrody Nike za powieść Heksy Agnieszka Szpila i Dominika Prejdová. Nad scenariuszem pracowali także Katarzyna Tybinka i Marcin Ciastoń. Kierownikiem literackim projektu zaś był Michał Oleszczyk.
- Jestem stąd, jestem ambasadorką Wałbrzycha, dlatego chciałam pokazać Wałbrzych zupełnie inaczej niż do tej pory był pokazywany. Zrobić z niego trochę Twin Peaks, pokazać zachwycającą przyrodę naszego miasta, jego zagadkowość i niesamowitą aurę. Jednym z głównych bohaterów jest samo miasto – mówi Agnieszka Szpila.
Na plenery do ośmioodcinkowego serialu wybrano oprócz Zamku Książ w Wałbrzychu także podziemne miasto Osówka, dawny szczawieński Grand Hotel Hochbergów (dziś Dom Zdrojowy nr 1), Nową Rudę a także nazistowskie „mauzoleum” na Nowym Mieście. Zdjęcia powstawały w 2022 roku.
Grupa pięciorga maluchów zostaje uprowadzona z przedszkola. W tym czasie geolożka Lena (Karolina Kominek) wraz z ekipą współpracowników szykuje się do wyprawy naukowej na Antarktydę. Kiedy okazuje się, że podejrzaną o porwanie jest Ada (Alicja Wieniawa-Narkiewicz) – nastoletnia córka Leny, matka odkłada plany zawodowe i wraca do rodzinnego Wałbrzycha, aby odnaleźć córkę, z którą utraciła kontakt wiele lat temu. Poszukiwania dzieci wnikają coraz głębiej w podziemia Wałbrzycha. Nieodkryte szyby i tunele stają się scenerią niezwykłych zdarzeń, w których krzyżują się losy międzynarodowego tygla zamieszkującego miasto: Polaków, Czechów i Romów. Sytuacja zaognia się z każdym dniem. Główna bohaterka spotyka na swojej drodze lokalną policję, biedaszybników, nastolatków skrywających tajemnicę i filantropkę o wątpliwych pobudkach. Zawikłane relacje między mieszkańcami prowadzą ją do odkrycia wielopiętrowej zagadki sięgającej czasów II Wojny Światowej.
Ponadto w rolach głównych wystąpili gwiazda polskiego kina Edyta Olszówka jako czarny charakter Marta Czarnecka oraz Dawid Ogrodnik w roli policjanta Rafała, a także Robert Gonera, Robert Schuchard, Piotr Żurawski i Olaf Lubaszenko.
Serial spotkał się z entuzjazmem zagranicznej prasy na organizowanym w Cannes festiwalu MIPCOM, a prestiżowy amerykański magazyn Variety umieścił go na liście najciekawiej zapowiadających się zagranicznych produkcji.