Na terenie miasta funkcjonuje oświetlenie uliczne w ilości 1300 słupów oświetleniowych. Od 2014 roku odnotowujemy sukcesywny spadek kosztów za energię elektryczną (co pokazuje poniższy wykres - 355.878,26 zł za 2014 r., natomiast za 2018 r. już 230.829,96 zł). To dzięki pracy dwunastu reduktorów mocy wraz ze sterownikiem CPAnet sterowanymi poprzez internet i analizatorem parametrów sieci oświetleniowej.
Dotychczas przeprowadzono szereg modernizacji oświetlenia drogowego (ul. Solicka, Kolejowa, Mickiewicza, Saperów, Różana, Bolesława Prusa, Obrońców Westerplatte, Górna). W przypadku oświetlenia LED w rejonie ul. Nizinnej prace polegały na likwidacji sieci napowietrznej oraz zabudowie 12 punktów świetlnych LED oraz modernizację oświetlenia drogowego wraz z siecią napowietrzną na ul. Wita Stwosza – 15 punktów świetlnych LED.
Pierwszy audyt oświetlenia Wydział Gospodarki Komunalnej przygotował już w 1998 roku, na podstawie którego zrealizowano dotychczasowe modernizacje oświetlenia drogowego i usunięto oprawy rtęciowe. W 2018 roku uzyskano „Audyt energetyczny oświetlenia ulicznego na terenie Szczawna-Zdroju wraz z niezbędnymi pomiarami pod kątem możliwości dalszego zwiększania efektywności i niezawodności oświetlenia”. W 2019 roku w ramach programu SOWA 2 Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowano kolejny „Audyt efektywności energetycznej systemu oświetlenia ulic i miejsc publicznych na terenie uzdrowiskowej gminy miejskiej Szczawno-Zdrój”. W wyniku inwentaryzacji zarejestrowano 634 oprawy oraz 94 słupy, które kwalifikują się do wymiany. Z tego zakresu wytypowano 578 punktów do wymiany. Pozostałe 56 zostanie zredukowane na ul. Tadeusza Kościuszki, zmniejszając ilość na każdym słupie z dwóch opraw na jedną. Stanowiska słupowe wzdłuż większości ulic i chodników posiadają korzystne niewielkie moduły (odległości) ich rozstawu i dość długie wysięgniki, co jest ich zaletą. Stan słupów jest dobry z uwagi na instalacje pochodzące sprzed kilku lat.