Wśród laureatów znalazły się dwa zamki królewskie – ten na Wawelu i ten w Warszawie – ale także m.in. Muzeum Zamek w Gołuchowie, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce czy Pałac Branickich. Ciekawostki o wszystkich laureatach oraz podróżnicze porady można znaleźć w bezpłatnym e-booku „Szlakiem zamków i pałaców”, który dostępny jest do pobrania na stronie www.zlotepinezki.pl.
To już trzecia odsłona Złotych Pinezek, wyróżnienia, które otrzymują najbardziej doceniane przez użytkowników i użytkowniczki Map Google miejsca w całej Polsce. W 2020 roku nagrodzonych zostało 16 atrakcji turystycznych, z kolei z zeszłym roku statuetki trafiły do 15 parków i rezerwatów przyrody. W tym sezonie letnim Google prezentuje listę zamków i pałaców - te najbardziej wyjątkowe w każdym z województw, otrzymają statuetkę Złotej Pinezki.
Tegoroczne Złote Pinezki trafiają do wyjątkowych miejsc, które opowiadają polską historię, prezentują bogactwo stylów architektonicznych i przypominają o wielu ważnych postaciach. Zamki i pałace, bo o nich mowa, są często odwiedzane i wysoko oceniane przez użytkowników i użytkowniczki Map Google - to ich pozostawione opinie wpływają na to, które miejsca nagradzamy. Serdecznie gratulujemy wszystkim pracownikom i pracowniczkom, opiekującym się Zamkiem Książ. Cieszymy się, że ich codzienna praca została doceniona, a o Zamku, perle w koronie Dolnego Śląska, dowie się jeszcze więcej osób. Mamy też nadzieję, że lista laureatów Złotych Pinezek 2023 stanie się dla wielu turystów szlakiem wakacyjnych podróży, nie tylko w lecie - komentuje Elżbieta Różalska z Google Polska.
Zamek Książ ze Złotą Pinezką
Użytkownicy i użytkowniczki Map Google najwyżej w województwie dolnośląskim ocenili Zamek Książ, który uzyskał ocenę 4,7 i zgromadził niemal 44 tysiące opinii. Wałbrzyski zabytek to trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Budowla posiada pięć pięter i ponad 400 pomieszczeń, a także wiele tarasów i piękne ogrody. Zamek zbudowano za panowania Bolka I Surowego, a jego historia jest bardzo burzliwa – przez lata przechodził z rąk do rąk, należał do różnych państw i był niszczony podczas licznych wojen. Dziś to ,,perła Śląska”, która została uznana jednym z 7 cudów Polski z okazji 100-lecia Niepodległości. Gości turystów z całego świata i jak na historyczny zamek przystało, ma swoje legendy. Mawia się, że Książ nawiedza księżna Daisy – żona Hansa Heinricha XV, która w 1940 r. została zmuszona do opuszczenia posiadłości. Druga z legend głosi, że w znajdujących się pod zamkiem podziemnych tunelach został ukryty złoty pociąg. Wciąż jednak nie został on odnaleziony.
- Dziękujemy za wszystkie pozytywne opinie. Złota Pinezka dla Zamku Książ to nagroda najwyższego uznania od naszych turystów. Bardzo dziękuję wszystkim użytkownikom Map Google, którzy pozytywnie ocenili nasz Zamek i docenili pracę naszego zespołu. Takie nagrody tym bardziej nas motywują, bo czujemy, że dobrze wykonujemy swoją pracę i zwiedzającym podoba się oferta turystyczna, jaką proponujemy – mówi Anna Żabska, prezeska Zamku Książ.