- Fundusz Regionu Wałbrzyskiego to instytucja, która wspiera różne działania, między innymi udziela wsparcia kierowcom i nie tylko kierowcom na drogach. Prowadzona już od 10 lat akcja "Bezpieczny Kierowca" przynosi wiele dobrego na naszych drogach" - powiedział na wstępie Robert Jagła - Prezes Zarządu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego
Konkurs "Bezpieczny Kierowca" został w Wałbrzychu zorganizowany już po raz dziesiąty. Akcja ma na celu podniesienie świadomości kierowców w zakresie rozsądnego i ekologicznego prowadzenia pojazdów, kultury jazdy i zasad udzielania pierwszej pomocy. Do udziału w tegorocznej edycji konkursu przystąpiło blisko dwustu uczestników. Hasło na rok 2015 brzmi: "Podzielmy się drogą". Na wczorajszej konferencji prasowej Robert Jagła, Piotr Starczukowski, Piotr Stokłosa i kolarze z Klubu Kolarskiego KKW Superior Wałbrzych mówili o relacjach pomiędzy rowerzystami, pieszymi a kierowcami samochodów, o przepisach ruchu drogowego, prawach i obowiązkach rowerzystów i o zasadach bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.
-Akcja rozszerzyła się, nie dotyczy już teraz tylko szkoleń i konkursu, ale dotyczy również kampanii mówiącej o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. "Podzielmy się drogą" jest tegorocznym hasłem, w które świetnie wpisuje się współpraca Funduszu z grupą kolarską. Wymieniając wspólne doświadczenia staramy się wypracować takie informacje, takie porady, żebyśmy mogli dotrzeć do jak największej ilości osób i pomóc im w relacjach między rowerzystami a kierowcami na drodze - powiedział Piotr Starczukowski z Wałbrzyskiej Akademii Bezpiecznej Jazdy
Uczestnicy konferencji zwracali szczególną uwagę na prawa i obowiązki rowerzystów. Wśród przywilejów na szczególną uwagę i podkreślenie zasługuje fakt, że rowerzysta ma pierwszeństwo przed skręcającym samochodem, ma prawo wyprzedzać z prawej strony, może jechać środkiem pasa przez skrzyżowanie, może przeciskać się w korku, w szczególnych wypadkach może jeździć po chodniku, zamiast po ulicy, może jeździć w słuchawkach a także to, że rowerzyści mogą jechać obok siebie. Wśród spoczywających na rowerzystach obowiązków znalazły się te, które mówią o tym, że rowerzysta musi korzystać z drogi dla rowerów, jeżeli jest dostępna, po zmierzchu rower musi być oświetlony, rowerzysta nie może wjeżdżać na drogę ekspresową lub autostradę i że rowerzysta jeżeli to możliwe, powinien poruszać się poboczem.
- Na drogach jest dużo agresji, ale jest coraz lepiej, coraz bezpieczniej. Myślę, że trzeba patrzeć na to optymistycznie. Wałbrzych jest specyficznym miastem. Bardzo dużo osób jeździ na rowerze. Kierowca, który jeździ na rowerze później inaczej się zachowuje za kierownicą samochodu. Potrafi przewidzieć zagrożenie, przewidzieć zachowania rowerzysty. Świadomość kierowców zwiększa się z roku na rok - powiedział Piotr Stokłosa - Prezes KKW Superior Wałbrzych
Podczas konferencji wiele słów padło również na temat ścieżek rowerowych. Oczywiście każdy z uczestników spotkania potwierdził, że ścieżki rowerowe są niezbędne i bardzo dobrze że tego typu ścieżki powstają, jednak niektóre z nich stanowią pewne niebezpieczeństwo, przede wszystkim dlatego, że są wytyczone nie na pasie jezdni, tylko zbyt daleko od niej. Dodatkowo wałbrzyskie ścieżki rowerowe powinny być traktowane raczej jako ścieżki rekreacyjne a nie komunikacyjne, ponieważ nie ma ich tak wiele i nie są ze sobą na tyle połączone, żeby dało się przejechać przez miasto na rowerze, nie korzystając z jezdni.
Poniżej przedstawiamy Rady Bezpiecznego Kierowcy:
1.Rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, więc nie traktujmy go jak zła koniecznego.
2. Jeżeli nie wiesz, jak zachować się w stosunku do rowerzysty, to zawsze interpretuj sytuację na jego korzyść. Taka postawa uchroni cię przed łamaniem prawa, które najczęściej działa na korzyść słabszego na drodze czyli rowerzysty, ale również będzie wyrazem empatii, kultury i szacunku dla niczym nie chronionych, ciężko pracujących przy przejechaniu każdego kilometra rowerzystów.
3. Jeżeli nie widzisz ścieżki, a ma ona przejazd przez drogę, którą się poruszasz, to zatrzymaj się lub mocno zwolnij przecinając ją. Rowerzysta może w ciągu sekundy przejechać nawet 10-15 metrów.
4. Nie zapominaj o tym, że rowerzyści nie muszą mieć prawa jazdy, a często są osobami niepełnoletnimi.
5. Nigdy nie pouczaj i nie dyscyplinuj rowerzystów, bo to zadanie policji.
6. Rowerzysta jako nie chroniony uczestnik ruchu drogowego poniesie największe straty w razie zdarzenia na drodze. Jego potrącenie przy 50 km/h a czołowe zderzenie przy 30 km/h oznacza śmiertelne niebezpieczeństwo.
7. Najczęściej rower jest środkiem transportu, który jest wykorzystywany dla przyjemności lub szybkiego sprawnego przemieszczania się w zatłoczonych miastach, więc każdy rower na drodze to jedno auto mniej w korku.
8. Boimy się rowerzystów, bo nie wiadomo, z której strony nadjadą, więc musimy nauczyć się obserwować prawe lusterko, nawet kiedy wolno jedziemy prawym pasem lub chcemy skręcać w prawo.
9. Nie wyganiajmy jadącego po drodze rowerzysty na ścieżkę, bo nasza ocena sytuacji może być bardzo błędna. Mimo, iż widzimy ścieżkę rowerową, to ruch po niej może być z wielu przyczyn niemożliwy np. jednokierunkowy ruch rowerowy.