Poniedziałek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 4885
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Z pomocą więźniom obozów koncentracyjnych

Piątek, 3 lipca 2009, 17:31
Aktualizacja: 18:59
Autor: Aman
Wałbrzych: Z pomocą więźniom obozów koncentracyjnych
Fot. Aman
Kolejna wizyta w Polsce Gertrudy Rom z Maximilian–Kolbe–Werk zakończyła się uroczystym spotkaniem z członkami Dolnośląskiego Stowarzyszenia Opieki Nad Byłymi Więźniami Politycznymi Hitlerowskich Więzień I Obozów Koncentracyjnych w ich siedzibie przy Al. Wyzwolenia w Wałbrzychu.

Niemieckie Dzieło im. Maksymiliana Kolbego założone w 1973 roku miało na celu działania na rzecz socjalnego wsparcia i szeroko rozumianej pomocy byłym więźniom okresu nazizmu. Działania przez ostatnie dziesięciolecia doprowadziły do tego, że osoby, które przeżyły obozy koncentracyjne i getta, dzięki konkretnej pomocy mogły odnaleźć się w dalszym życiu, a także same włączały się w budowanie pojednania.

Według niemieckiego gościa, bezpośrednie kontakty z ludźmi, którzy przeżyli obozy koncentracyjne i niesienie im pomocy, nigdy nie było sprawą prostą. - Wielu byłych więźniów obozów koncentracyjnych początkowo z lękiem reagowało na dźwięk niemieckiej mowy. Obecnie w dzieło pojednania angażuje się wielu także młodych Niemców. Spotykają się twarzą w twarz z ludźmi i w ten sposób rodzi się wzajemna empatia, która pozwala zrozumieć człowieka i jego cierpienia. Nie pozwala zapomnieć i być obojętnym - mówiła przedstawicielka Stowarzyszenia.

Gertruda Rom przywozi pomoc rzeczową i finansową dla schorowanych więźniów i przez kilka dni w roku odwiedza kilkadziesiąt osób w ich domach, m.in. w Wałbrzychu, Kłodzku, Pieszycach i Żarowie. Towarzyszy jej zawsze Prezes stowarzyszenia skupiającego byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Jest nim 89-letnia Leokadia Słopiecka, mieszkająca w dzilnicy Podgórze, była więźniarka nr 33 804 obozu koncentracyjnego Ravensbrück.

Niemiecki gość spotkał się też z Zastępcą Prezydenta Wałbrzycha Piotrem Sosińskim. - To moja kolejna rozmowa z panią Gertrudą. I jak zawsze jestem pod wrażeniem jej zaangażowania w sprawę pomocy byłym więźniom obozów. To piękne, chrześcijańskie świadectwo i gest przyjaźni wobec Polski – mówi wiceprezydent.

Patronem Fundacji jest św. Maksymilian Maria Kolbe, zwany „męczennikiem pojednania”. Swoje życie ofiarował za współwięźnia obozu koncentracyjnego w Auschwitz, ginąc śmiercią głodową w celi śmierci 14 sierpnia 1941 roku. Beatyfikował go Paweł VI w 1971 r., kanonizował Jan Paweł II jedenaście lat później.

Ponieważ w ostatnim czasie liczba żyjących ofiar niemieckiego narodowego socjalizmu uległa znacznemu zmniejszeniu, postanowiono zmienić charakter dotychczasowej działalności dlatego 11 września 2007 roku doszło do przekształcenia Dzieła Maksymiliana Kolbego w Fundację Maksymiliana Kolbego.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group