Od ośmiu lat organizatorem zimowego Ptakoliczenia w Boguszowie-Gorcach są wolontariusze OTOP - Anna Kogut, nauczycielka biologii ucząca w Zespole Szkół Samorządowych i Piotr Wasiak, ornitolog, współpracujący ze szkołą.
„Zimowe Ptakoliczenie” ma swoje tradycje. Uczestnicy spotykają się na nim od kilku lat i chociaż często jest zimno, no bo środek górskiej zimy, dobrze się bawią wspólnie obserwując ptaki. W akcji bierze udział nie tylko młodzież szkolna, czy absolwenci, ale również osoby dorosłe, które po przeczytaniu ogłoszenia o wyjściu „na ptaki” na stronie internetowej OTOP, przyjeżdżają do Boguszowa-Gorc, po to, aby wspólnie czerpać radość z obserwacji ptaków. Od kilku lat są to miłośnicy ptaków z Wałbrzycha, a nawet Wrocławia, dla których górska zimowa sceneria stanowi dodatkową atrakcję.
Zebrane wyniki stanowią dokumentację różnorodności zimowej awifauny. Uczestnicy obserwują, jak zimą radzą sobie ptaki żyjące blisko człowieka. Liczenie powtarzane przez lata pozwala dowiedzieć się, czy i jak zmienia się ptasi skład gatunkowy naszego najbliższego otoczenia.
Zimowe liczenie jest doskonałą okazją do edukacji przyrodniczej oraz do promowania tzw. birdwatchingu, czyli spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, z lornetką w poszukiwaniu ptaków. Pozwala nawiązać kontakty z ludźmi o wspólnych zainteresowaniach, z którymi umawiamy się na wspólne „ptasie wypady”.
W tym roku uczestnicy stwierdzili, że najliczniejszymi gatunkami ptaków są u nas dzwońce i wróble, licznie zimują również kosy, modraszki i bogatki dokarmiane przez naszych mieszkańców odwiedzają niemal każdy przydomowy ogródek. Prawdziwą niespodzianką był zaobserwowany nad Czerwonym Potokiem zimorodek.
Cała lista obserwowanych gatunków i opis wyjścia są dostępne na ogólnopolskiej stronie: OTOP Junior - http://www.otopjunior.org.pl/pl/blog/akogut