W ramach ,,Narodowego Czytania” interpretację dzieł Fredry zaprezentowali w Ogrodzie Jordanowskim przedstawiciele głuszyckich władz, stowarzyszeń, dyrektorzy szkół, uczniowie i mieszkańcy. Dopełnienie spotkania stanowiło interesujące przedstawienie biogramu Aleksandra Fredry wraz quizem na temat jego życia i twórczości. Akcję zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy - jedna z dwóch, która w powiecie wałbrzyskim przystąpiła do akcji zainicjowanej przez prezydenta RP.
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia dziejów życia Aleksandra Fredry: biogram przeplatany fragmentami pamiętnika hrabiego został przedstawiony przez duet: Renatę Sokołowską Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy i Romana Rozmarynowskiego Dyrektora SP nr 1 w Głuszycy Górnej. Pierwszą część czytania dzieł Fredry rozpoczęła Alicja Ogorzelec Burmistrz Głuszycy, dalej kolejno interpretację tekstów bajek i poezji zaprezentowali: Stanisław Michalik, uczniowie głuszyckich szkół, Grzegorz Czepil i Renata Tarasiuk Dyrektor Zespołu Szkół w Głuszycy
Do przygotowanego przez pracowników MBP quizu na temat życia i twórczości bajko- i komediopisarza zgłosili się uczniowie dwóch szkół podstawowych i mimo że pytania były trudne – ogromem swojej wiedzy zaskoczyli przybyłą na spotkanie publiczność.
Drugą część interpretacji bajek i komedii Aleksandra Fredry rozpoczął Grzegorz Pieroń Przewodniczący Rady Miejskiej Głuszycy, a dalej uczniowie , Roman Rozmarynowski Dyrektor SP 1 oraz przedstawiciel organizatora. Przedsięwzięciu towarzyszyła wystawa nt. życia i twórczości Aleksandra Fredry.
W powiecie wałbrzyskim w akcji ,,Narodowe Czytanie” wzięły udział dwie biblioteki: głuszycka i boguszowska.
Impreza zorganizowana została w ramach ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, zainicjowanej w ubiegłym roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Akcja polega na publicznym czytaniu największych dzieł literatury polskiej. Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Tegoroczna edycja poświęcona została twórczości Aleksandra Fredry.
Oprócz wspólnego czytania organizatorzy głuszyckiej akcji ,,Narodowe Czytanie” zorganizowali wystawę dotyczącą Aleksandra Fredry.