Piątek, 22 listopada
Imieniny: Marka, Stefana
Czytających: 6334
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wprowadzają dobre praktyki

Poniedziałek, 11 grudnia 2023, 11:45
Aktualizacja: 12:58
Autor: red
Wałbrzych: Wprowadzają dobre praktyki
Fot. Stara Kopalnia
W Starej Kopalni odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia dotyczącego wprowadzenia dobrych praktyk jako modelu współpracy pracodawców z organizacjami związkowymi.

Zostały podsumowane rezultaty projektu „Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów” współfinansowanego z Grantów Norweskich w ramach Programu Dialog Społeczny Godna Praca, którego Gmina Wałbrzych jest tegorocznym uczestnikiem.

Nie bez powodu dzisiejsze wydarzenie odbyło się w przestrzeniach Starej Kopalni, gdzie we wrześniu 2016 r. otwarto stałą wystawę upamiętniającą działalność wałbrzyskiej „Solidarności”. Ekspozycja składająca się przede wszystkim z pamiątek prywatnych działaczy „S” upamiętnia zapomniany wkład Wałbrzycha w kształt całego, blisko 10-milionowego ruchu społecznego z początku lat 80 w Polsce.

Na zaproszenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Gmina Wałbrzych przystąpiła wiosną tego roku do nowej edycji projektu. Wybór padł na nasze miasto z uwagi na historyczne doświadczenia naszego miasta w budowaniu porozumień pracowniczych.

Projekt dotyczy rozwoju dialogu społecznego i rokowań zbiorowych na poziomie miejskim i samorządowym w sektorze publicznym. Jego głównym celem jest przekazywanie dobrych doświadczeń wszystkim stronom działającym na rzecz lepszych warunków pracy, z wzajemnym poznawaniem potrzeb i poszanowaniem wspólnie ustalonych reguł. Wypracowany model, określona procedura postępowania, jest gotowym rozwiązaniem, z którego mogliby korzystać partnerzy, związki zawodowe, jednostki samorządu terytorialnego i pracodawcy pośrednio zależni związani z samorządem terytorialnym w dalszych pracach i w zawieraniu podobnych porozumień w innych miastach.

Projekt, który się kończy jest próbą odbudowy dialogu trójstronnego na poziomie lokalnym. Zaproponowany model rokowań okazał się dobrym podejściem, zwłaszcza w kontekście np. problematyki sporów negocjacji pracowniczych dotyczących np. aspektu finansowego i pozafinansowego. Uczestnicy projektu – przedstawiciele Gminy Wałbrzych oraz przedstawiciele związków zawodowych z jednostek miejskich, takich jak MOPS, MZB, WPWiK, ZAZ Victoria – w ramach działań warsztatowych wypracowali wspólne porozumienie, w którym skoncentrowano się na rozwiązaniu aktualnych problemów. Uczestnicy projektu uczestniczyli także w wizycie studyjnej w Norwegii, aby poznać norweskie rozwiązania w zakresie rozwiązywania sporów pracowniczych.

Twoja reakcja na artykuł?

6
21%
Cieszy
8
28%
Hahaha
3
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
7%
Złości
10
34%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group