Szyb „Witold” został wybudowany w 1791 roku, w 1943r. włączony do KWK „Victoria” w Wałbrzychu, a zamknięty w wyniku przemian gospodarczych w 1993r.
Obecnie w miejscu dawnej kopalni, znajduje się Centrum Kulturalno-Kongresowe z 30 metrową wieżą widokową, Izbą Pamięci, salą konferencyjno-wystawienniczą, biblioteką i restauracją. Szyb „Witold” to miejsce niezwykle ważne dla górniczej historii gminy i całego regionu - obiekt wpisany jest do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków, dlatego podstawowym celem jego obecnej działalności jest upowszechnianie kultury oraz ochrona i kultywowanie lokalnych tradycji górniczych.
Historia tego miejsca sięga II połowy XVIII wieku i jest ściśle związana z wydobyciem węgla kamiennego w osadzie Gorce - obecnie dzielnicy Boguszowa-Gorc, koło Wałbrzycha.
Obecnie w ramach CK-K „Witold” funkcjonuje Izba Pamięci Górnictwa i Kopalnictwa, 30 metrowa wieża widokowa, w pełni wyposażona sala koferencyjno – szkoleniowa pełniąca również rolę wystawienniczą i widowiskową oraz budynek restauracyjny.
Centrum Kulturalno – Kongresowe „Witold” powstało w ramach projektu „Adaptacja budynku nadszybia z wieżą wyciągową na Centrum Kulturalno – Kongresowe „Witold” przy ul. Traugutta w Boguszowie – Gorcach” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.