Artykuł zatytułowany „Słupsk na skraju bankructwa? Te miasta są zadłużone jeszcze bardziej!” odnosi się do sytuacji finansowej miast w Polsce.
„Niemal 280 milionów złotych - na taką kwotę zadłużony jest Słupsk, którego prezydent Robert Biedroń zwrócił się do rządu Ewy Kopacz o wsparcie finansowe. Ale to wcale nie to miasto jest w najgorszej sytuacji w Polsce. Samorządowych dłużników jest o wiele więcej, a ich zobowiązania o wiele wyższe.
Choć długi Słupska w porównaniu do tych zaciągniętych przez Warszawę są 20 razy niższe, to paradoksalnie stolica jest w lepszej sytuacji. Wszystko dlatego, że najważniejsze jest nie to, ile miasto ma spłacić wierzycielom, a jak mocno długi obciążają budżet.
Wiadomo, Warszawa ma nieporównywalnie większe środki do wykorzystania, długi stolicy stanowiły na koniec 2014 roku 44 proc. jej dochodów, a owianego sławą prawie-bankruta Słupska - 57 proc.
To wyraźnie więcej, ale nie rekord. Słupsk nie plasuje się nawet w pierwszej dziesiątce najbardziej zadłużonych polskich miast - wynika z danych Regionalnych Izb Obrachunkowych za 2014 rok (wzięliśmy pod uwagę tylko większe miasta - te, które działają na prawach powiatu)” – czytamy w money.pl
Oto lista najbardziej zadłużonych miast według specjalistów z money.pl:
10. Płock - relacja zadłużenia do dochodów: 60 procent - wysokość zadłużenia: 471 milionów złotych. Na początku XXI wieku to zadłużenie oscylowało w granicach 20 procent.
9. Koszalin - relacja zadłużenia do dochodów: 60,1 procent - wysokość zadłużenia: 290 milionów złotych. Miasto uspokaja, że sytuacja jest pod kontrolą, a agencje ratingowe dają mu stosunkowo optymistyczne oceny.
8. Żory - relacja zadłużenia do dochodów: 61,3 procent - wysokość zadłużenia: 141 milionów złotych. Najwięcej zainwestowano w remonty dróg: budowa obwodnicy, przebudowa nawierzchni przechodzącej przez miasto drogi krajowej 81.
7. Lublin - relacja zadłużenia do dochodów: 63,4 procent - wysokość zadłużenia: 1,2 miliarda złotych.
6. Wrocław - relacja zadłużenia do dochodów: 64,1 procent - wysokość zadłużenia: 2,3 miliarda złotych. Zadłużenie wynika z tego, że miasto wyremontowało wiele ulic, zbudowało obwodnicę śródmiejską, Teatr Muzyczny Capitol i Narodowe Forum Muzyki.
5. Elbląg - relacja zadłużenia do dochodów: 66 procent - wysokość zadłużenia: 341 milionów złotych. Miasto przebudowało drogi wojewódzkie (nr 503 i 504), zmodernizowało i rozbudowało sieć tramwajową i kupiło nowe tramwaje.
4. Bydgoszcz - relacja zadłużenia do dochodów: 70,6 procent - wysokość zadłużenia: 1 miliard złotych. Bydgoszcz w latach 2006-2014 wydała na bezpośrednie inwestycje 2,2 mld zł.
3. Łódź - relacja zadłużenia do dochodów: 78,3 procent - wysokość zadłużenia: 2,7 miliarda złotych. Łódź uchodzi za miasto, które poza Warszawą, inwestuje najwięcej w Polsce.
2. Wałbrzych - relacja zadłużenia do dochodów: 89,1 procent - wysokość zadłużenia: 471 milionów złotych.
„Choć nie chcieli nam udzielić informacji o źródłach zadłużenia, to wałbrzyscy włodarze wielokrotnie wypowiadali się, że w przypadku ich miasta wysokie długi to konieczność. Jest tu bowiem tyle do zrobienia, że pieniędzy na inwestycje nigdy dość. Magistrat chwali się wymianą całego taboru komunikacji miejskiej i budową przyjaznego systemu transportowego dla miejskich autobusów. Do tego dochodzą remonty kamienic czy choćby wałbrzyskiego rynku i okolic.
Największym obciążeniem dla budżetu był - jak oceniają lokalne media - remont i adaptacja na cele kulturalne byłej Kopalni Węgla Kamiennego "Julia".
1. Toruń - relacja zadłużenia do dochodów: 95,3 procent - wysokość zadłużenia: 981 milionów złotych.
Źródło: money.pl