Ponad 70 tysięcy gości odwiedziło biletowane trasu turystyczne Starej Kopalni w Wałbrzychu w mijającym roku. To o blisko 13 tysięcy więcej niż w roku 2022. Jeżeli do tej liczby dodamy uczestników wydarzeń organizowanych na terenie Starej Kopalni, to w minionym roku wałbrzyską atrakcję odwiedziło ponad 150 tysięcy gości!
- 71 tysięcy, to są osoby, które kupiły bilety na nasze trasy turystyczne. Osób, które brały udział w festiwalach, koncertach, konferencji, wystawach i innych wydarzeniach na terenie Starej Kopalni było ponad 150 tysięcy - przyznaje Marta Wróbel ze Starej Kopalni.
Popularność wałbrzyskiego kompleksu rośnie z roku na rok. To zasługa nie tylko atrakcyjności tego miejsca, ale także szerokiej oferty dostosowanej do oczekiwań turystów w każdym wieku.
Starą Kopalnię odwiedzają przede wszystkim turyści z województw dolnośląskiego, głównie z okolic Wrocławia. Do Wałbrzycha chętnie przyjeżdżają także goście ze Śląska czy Pomorza. Wśród turystów zagranicznych dominują Czesi i Niemcy. Pojawiają się także turyści z… Hiszpanii.
Mijający rok to także szereg wydarzeń, które na stałe wpisały się w kulturalny kalendarz miasta i całego regionu. Ogromną popularnością cieszyły się druga edycja Festiwalu Twórczej Wyobraźni, Dni Wałbrzycha, Festiwal Metal Mine, Festiwal Góry Literatury czy Festiwal Tradycji Górniczych „Barbórka”.
W czerwcu Stara Kopalnia gościła milionowego turystę. Szczęśliwcem okazał się pasjonat górnictwa. W tym roku świętowano również pierwsze urodziny małego centrum nauki SOWA, czyli Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. W zrewitalizowanej kopalni pojawiły się także skarby. W marcu otwarto stałą wystawę „Przetrwały ukryte w ziemi”, na której prezentowane są między innymi grosze praskie i inne artefakty odnalezione w okolicach Wałbrzycha.
Przed Starą Kopalnią dziesiąty, jubileuszowy rok funkcjonowania i starania o wpisanie tradycji wałbrzyskiego górnictwa na listę UNESCO. Warto przypomnieć, że tradycje barbórkowe już są na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
- Takie prace trwają pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ten wpis UNESCO będzie wpisem sieciowym. Nie chodzi tylko o górnictwo w Wałbrzychu czy na Górnym Śląsku. Ministerstwo zamierza połączyć ten wpis z górnictwem w Saksonii czy północnej Francji. Będzie to wpis dotyczący górnictwa całej Europy - mówi Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni.
Najbliższe lata to także starania o udostępnienie nieczynnego dziś Zakładu Przeróbki Węgla. Obiekt ma być zabezpieczony i dostępny dla turystów w niemal niezmienionej formie.