Przypomnijmy, że życie Szewacha Weissa nierozerwalnie związane jest z Wałbrzychem. W 2012 roku w wałbrzyskim ratuszu Szewach Weiss odebrał tytuł Honorowego Obywatela Wałbrzycha, który przyznała mu Rada Miasta.
Szewach Weiss to z urodzenia borysławiak, po wojnie mieszkaniec Wałbrzycha. Profesor nauk politycznych, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący Knesetu. Do legendy przeszły jego losy w czasie holokaustu, kiedy został ocalony przez narażającą własne życie polską rodzinę Potężnych. Po latach na jego wniosek rodzina Potężnych otrzymała Medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".
Pomimo emigracji do Palestyny, zaangażowania w tworzenie państwa izraelskiego i ożywionej działalności politycznej, Szewach Weiss wielokrotnie dawał wyraz przywiązania do kraju dzieciństwa. Jako ambasador biegle władający językiem polskim był aktywnym uczestnikiem naszego życia publicznego, m.in. jako publicysta i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Nie ustały również jego związki z Wałbrzychem. W latach 80. zaczął patronować wymianie grup młodzieżowych Izraela i Wałbrzycha, podjął współpracę z nauczycielami i uczniami Publicznego Gimnazjum nr 6 oraz władzami miasta. Te więzi i niestrudzona działalność na rzecz zbliżenia między narodem izraelskim i polskim legły u podstaw decyzji Rady Miejskiej, która w 2003 roku nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Wałbrzycha.
- Staram się cały czas budować mosty łączące nasze kraje – mówił wówczas Szewach Weiss. - Jestem takim wędrującym ambasadorem. W Polsce w czasach wojny, a Wałbrzych jest tego świetnym przykładem, było wielu dobrych i sprawiedliwych ludzi. Narażali własne życie po to, by pomagać Żydom.
Szewach Weiss mieszkał w Wałbrzychu przy ulicy 11 listopada w budynku nr 115 na trzecim piętrze.
- Z Wałbrzycha wyjechaliśmy w lipcu 1946 roku – mówi Weiss. - Miałem zaszczyt budować mój kraj – państwo Izrael, ale Wałbrzych zawsze będę wspominał z sentymentem i dziś jestem naprawdę szczęśliwy, że mogę tu być.
Prezydent Roman Szełemej w 2012 roku podczas wręczania tytuły Honorowego Obywatela Wałbrzycha dla Szewacha Weissa wspominał o jego roli w stosunkach polsko-żydowskich.
- Szewach Weiss uosabia to, co najpiękniejsze w stosunkach polsko-żydowskich – mówi Szełemej, - Nasze kultury się przenikają i mają wiele wspólnego. Szewach Weiss to osoba, która łączy a nie dzieli nasze społeczeństwa.