Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek polega na propagowaniu idei bookcrossingu – światowego ruchu popularyzującego książkę i czytelnictwo. Wydarzenie to jest odpowiedzią na narastający problem niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce. Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.
Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne. Bookcrossing – polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, przypadkowych ( ławka w parku, pociąg, dworzec, autobus, ulubiony pub, teatr, uczelnia ) lub miejscach w tym celu przygotowanych tzw. półkach bookcrossingowych ( stoliki, regały, półki w bibliotekach) po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Takie książki są oznakowane specjalną nalepką.
Bookcrossing pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek, powoduje, że książki są w ciągłym obiegu, umożliwia śledzenie wędrówki książek, gdyż dzięki internetowemu systemowi monitoringu stwarza możliwość obserwowania drogi uwolnionego tomu. Jest to również doskonała forma zabawy, skuteczny sposób integracji i nawiązywania nowych znajomości. Tym bardziej cieszy fakt, że licealiści są zainteresowani propagowaniem tej akcji i zaangażowani w jej realizację. Powyższe informacje o Bookcrossingu pochodzą ze strony swietowolnychksiazek2015.pl/ Jolanta Niwińska.