Z problemem tym boryka się dość sporo osób, głównie ubogich i nieporadnych, którzy nieświadomie przejmują dług i spoczywa na nich odpowiedzialność spłaty sum przekraczających możliwości finansowe. Celem konferencji było podnoszenie świadomości prawnej wśród naszych mieszkańców.
- Od lat spotykamy się z problemem dziedziczenia długów. Są ludzie, którzy znajdują się w podwójnie złej sytuacji. Nie dość, że tracą bliską osobę, to dziedziczą jej długi. Dlatego naszą misją jest pomaganie tym, którzy sobie nie radzą, informujemy o sytuacji prawnej osoby z kręgu wykluczenia społecznego, których nie stać na poradę prawną. - mówił Piotr Czyż, adwokat, prawnik Biura Porad Obywatelskich w Wałbrzychu.
Wielu kłopotom można zapobiec przez edukację prawną, której brakuje już na poziomie szkolnym. O procedurach cywilnych w związku z nabyciem bądź odrzuceniem spadku w sposób przystępny i bardzo zrozumiały opowiadała sędzia Sadu Rejonowego w Wałbrzychu.
- Bardzo często zdarza się tak, że na salę sądową przychodzą ludzie, którzy przejmując spadek, przejmują długi. A można przyjąć dług z dobrodziejstwem inwentarza czy też spadek odrzucić, o czym ludzie nie wiedzą. Warto jest korzystać z porad adwokata i nie uciekać przed problemem. - mówiła Hanna Płonka, sędzia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu.
Pracownicy Biura Porad Obywatelskich w Wałbrzychu przy ul. Mickiewicza 29 zachęcają do korzystania z pomocy prawnej, którą zapewniają bezpłatnie.