Celem projektu ERIH jest zwrócenie uwagi na wspólne europejskie dziedzictwo przemysłowe oraz promocja turystyczna miejsc związanych z historią przemysłu. W ramach projektu ERIH istnieją też Szlaki Regionalne (na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii) oraz 10 Europejskich Szlaków Tematycznych w 23 krajach Europy.
Główny szlak składa się z ponad 80 punktów kotwicznych, w tym 7 w Polsce – obiektów dziedzictwa przemysłowego o szczególnym znaczeniu historycznym i potencjale turystycznym: Exploseum w Bydgoszczy, Manufaktura w Łodzi, Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Tyskie Browarium, Kopalnia Guido w Zabrzu, Muzeum Browaru w Żywcu oraz Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu.
- Stara Kopalnia dołączyła do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. To bardzo ważny moment zarówno dla naszego obiektu jak i dla Wałbrzycha oraz całego regionu. Ze względu na bardzo prestiżowe znaczenie sieci ERIH przypominającej o tych regionach Europy, które słynęły z przemysłu, obecność Starej Kopalni na tym szlaku to jeden z naszych priorytetów, ale też wydarzenie bez precedensu dla promocji całego regionu. Szlak obejmuje ponad tysiąc obiektów w 44 krajach. Stara Kopalnia znalazła się wśród tzw. punktów kotwicznych, czyli obiektem o ponadregionalnym znaczeniu historycznym i o ogromnym potencjale turystycznym. Związana z tym jest promocja na europejską skalę, a co za tym idzie systematyczny wzrost zagranicznych gości i wzrost atrakcyjności turystycznej Wałbrzycha – mówi Anna Żabska, dyrektor Starej Kopalni.