Ignacego Paderewskiego oraz Żwirki i Wigury w Wałbrzychu w obrębie Nowe Miasto Nr 21 nazwę – Skwer im. Ferdynanda Ruszczyca.
W związku ze zbliżającą się 150. rocznicą urodzin polskiego malarza okresu Młodej Polski, Ferdynanda Ruszczyca oraz obchodami organizowanymi pod auspicjami UNESCO, Zarząd Fundacji NEC MERGITUR im. Ferdynanda Ruszczyca zaproponował, by nasze miasto przyłączyło się do upamiętnienia Artysty, poprzez nadanie nazwy jego imieniem jednej z ulic, placu czy skweru.
Ferdynand Ruszczyc herbu Lis urodził się 10 grudnia 1870 roku w Bohdanowie, na terenie dzisiejszej Białorusi w rodzinie szlacheckiej o wielowiekowej tradycji i zmarł w 1936 roku. W latach 1892-1897 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Od 1904 do 1907 r. był jednym z pierwszych profesorów Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie (obecnie Akademia Sztuk Pięknych), a następnie objął Katedrę Malarstwa Pejzażowego w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od końca 1908 roku mieszkał, tworzył i działał w Wilnie, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był twórcą, profesorem i wieloletnim dziekanem Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie im. Stefana Batorego.
Obrazy Ferdynanda Ruszczyca (w tym słynna „Ziemia”) znajdują się w licznych muzeach narodowych i regionalnych w Polsce: w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Bydgoszczy, Toruniu, Częstochowie, Lublinie, Kielcach, a także w muzeach Paryża, Wiednia, Moskwy, Wilna i Lwowa. W 1904 roku rozpoczął organizowanie plenerów malarskich dla studentów, m. in. w Kazimierzu Dolnym i Nieborowie.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej Republiki Francuskiej oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej trwającej w latach 1919-1921.