„Seniorzy w akcji” to ogólnopolski konkurs dotacyjny, organizowany jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ ę” w Warszawie. Głównym zadaniem konkursu jest wykorzystanie ogromnego potencjału czasu wolnego, wiedzy i życiowego doświadczenia, jakim dysponują osoby starsze.
Tym bardziej więc warto docenić wysiłek i trud wniesiony w projekt, bo zadanie nie należy do najłatwiejszych. - Była to ciężka praca, bo po warsztatach stwierdziłyśmy, że musimy dopracować nasz pomysł. Ale opłacało się, ponieważ nasz wniosek znalazł się wśród 26 projektów, które są bezbłędnie opracowane - mówi Wanda Radłowska, przewodnicząca Komisji Kultury i Organizacji Wolnego Czasu przy Zarządzie Okręgowym PZERiI.
Wanda Radłowska, działając od kilku lat jako animator imprez dla osób starszych i niepełnosprawnych, poszukuje nowych form aktywności dla seniorów, a takim działaniem są właśnie zajęcia z tańca współczesnego. - Lubię tworzyć, dlatego od momentu powstania naszego teatru tańca współczesnego ,,Dawka Energii”, mogę się realizować twórczo, pobudzając do tego innych - mówi z dumą. Córka pani Wandy, idąc w ślady matki chciałaby, aby taniec stał się czymś więcej.
- Chciałabym, żeby rozwinęła się świadomość ludzi w naszym mieście odnośnie tańca współczesnego. Wyobrażam sobie, że ludzie staną się bardziej otwarci na sztukę i będą chętniej w niej uczestniczyć. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości rodzice, dzieci i dziadkowie wspólnie będą brać udział w procesie twórczym, tworząc razem wydarzenia kulturalne. Ludzie zmienią swoje nastawienie do stylu życia, a tym samym do ciała. Ciało będzie środkiem wyrazu, a nie tylko narzędziem do wykonywania codziennych czynności – wyjaśnia.
Inicjatywa zatytułowana ,,Inwazja ruchem kontra atak przestrzeni”, czyli „Twórczo zakręceni” to projekt taneczny skupiający swe cele na relacjach międzyludzkich i składający się z trzech części: warsztatów, zajęć w przestrzeni miejskiej oraz wykładów. Pierwszym etapem są warsztaty taneczne, efektem których powstaną krótkie etiudy taneczne, jakie zostaną zaprezentowane jako część druga w plenerze, czyli ,,ataku przestrzeni”. - Podczas tych krótkich występów chodzi nam o to, żeby zatrzeć granicę pomiędzy widzem, a osobą występującą. Będzie nas można zobaczyć 4 razy w ciągu 8 miesięcy, planujemy zaprezentować się w takich miejscach jak bazar, autobus miejski, park czy też rynek. Końcowy spektakl odbędzie się w kwietniu w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, na co serdecznie wszystkich zapraszamy - zachęca Wanda Radłowska.
Trzecia część projektu to wykłady z lekarzami medycyny. - Będą to wykłady z dziedziny geriatrii, ochrony zdrowia i profilaktyki zdrowia z głównym nastawieniem na wskazanie zalet aktywnego trybu życia w wieku podeszłym i u osób niepełnosprawnych oraz z wyjaśnieniem procesów starzenia się – wyjaśnia Radcowska.
Poprzez organizację warsztatów z tańca współczesnego dla osób starszych, a nigdy nie tańczących zawodowo oraz z włączeniem do tych działań osób młodych inicjatorzy projektu pragną wypełnić lukę, jaka istnieje w tej dziedzinie. Ogromne zainteresowanie mieszkańców działaniami związanymi z teatrem tańca współczesnego świadczy, że są one potrzebne.
Głównymi partnerami całej akcji jest są organizatorzy konkursu „Seniorzy w Akcji”, a ponadto Wałbrzyski Ośrodek Kulturalny, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta w Wałbrzychu, Wolontariusze Związku oraz członkowie teatru tańca współczesnego „ Dawka Energii”.
Projekt daje możliwość nie tylko zdobywania i poszerzania wiedzy w zakresie unikatowej sztuki tańca, ale także wykorzystania i skonfrontowania swoich doświadczeń na scenie.