Po przywitaniu przez prezesa firmy, przedstawiono historię fabryki oraz jej przemianę, która kształtowała się z potrzebami rynku.
Obecnie Toyota w Polsce jest drugim dostawcą samochodów w kraju. Pierwszym w segmencie samochodów prywatnych. Najwięcej sprzedanych samochodów to Toyota Yaris Hybryd i Auris Hybryd.
Obecna przemiana charakterystyki produkcji związana jest ze zmianą świadomości odbiorcy, który coraz częściej kupuje samochody o napędzie hybrydowym. Z tego powodu na przestrzeni kilkudziesięciu dni w Wałbrzychu powstanie linia montażowa do produkcji sześciobiegowych skrzyń biegów do samochodów o napędzie hybrydowym. Przyniesie to ze sobą wzrost zapotrzebowania na większą liczbę pracowników. Toyota zamierza zatrudnić w Wałbrzychu kolejnych 150 osób, które uzupełnią obecny stan załogi.
- Chcielibyśmy przybliżyć jak nasza strefa funkcjonuje na przykładzie inwestycji Toyoty i Mercedesa. Chciałbym wykorzystać okazję, aby państwa zachęcić do tego żebyście wspólnie z nami kształtowali naszą rzeczywistość gospodarczą - mówił prezes WSSE Maciej Badora.
Przez dwadzieścia lat funkcjonowania strefy udało się w niej zainwestować kwotę sięgającą 106 miliardów złotych, co przełożyło się na ponad 350 tysięcy miejsc pracy. Blisko dwie trzecie inwestycji dotyczy przemysłu motoryzacyjnego. Co ciekawe z 220 inwestorów aż 80 znajdujących się na terenie WSSE, to firmy z polskim kapitałem.