Celem akcji „Różowa Wstążka” jest zapoznanie ludzi z problematyką raka piersi, udzielanie informacji o tej chorobie, o badaniach nad nią i możliwych formach terapii, wskazywanie jak ważną rzeczą jest wykrywanie choroby i przeprowadzanie badań profilaktycznych a także udzielanie pomocy w chwili wykrycia choroby.
- Dzisiejsze popołudnie jest to chwila wyjątkowa dla mnie i dla pani doktor Ewy Kwaśny. Bo tak naprawdę w całej gonitwie, w codzienności nie znajdujemy czasu a chciałybyśmy razem pokłonić się Państwu bardzo nisko i podziękować. Na dzisiejszy wieczór pozwoliłyśmy sobie zaprosić osoby bardzo ważne w naszej codzienności, które są z nami w każdym momencie, kiedy tylko je o to prosimy. Pozwolę sobie przedstawić osoby, które zawsze są z nami. Bardzo serdecznie witam i bardzo się cieszę, że jest z nami Wiceprezydent Miasta Wałbrzycha pan Zygmunt Nowaczyk. Jest z nami dzisiaj dyrekcja wałbrzyskiego Specjalistycznego Szpitala Ginekologiczno-Położniczego. Jest osoba wyjątkowa, która jest z nami od pierwszej edycji „Różowej Wstążki” przed 5 laty, która cały czas nas wspierała, wspiera, jest na każdym spotkaniu, towarzyszy nam – pan profesor Sławomir Suchocki. I osoba również nam bliska, której często zawracamy głowę w różnych ważnych dla mieszkańców sprawach – pan dyrektor ZUSu Jerzy Gajos – powiedziała na wstępie Agnieszka Kołacz-Leszczyńska – Poseł na Sejm RP.
Następnie Ewa Kwaśny przywitała i wymieniła wszystkie osoby i organizacje, które wspierają akcję „Różowa Wstążka” i rozpoczęła podsumowanie akcji. Mówiła o początkach profilaktyki, o profilaktyce pierwotnej, czyli modyfikacji lub eliminacji niekorzystnych zachowań, takich jak brak aktywności fizycznej, nadwaga, stosowanie używek, zła dieta, brak snu, oraz o profilaktyce wtórnej, która jest ukierunkowana na wczesne wykrywanie zmian chorobowych i częste i regularne badania. Ewa Kwaśny mówiła również o kosztach zarówno działań profilaktycznych jak i dużo wyższych od nich kosztach leczenia. Przypomniała też jakie działania są podejmowane, aby zmniejszyć zagrożenie chorobą. Wśród podejmowanych działań są: prowadzenie edukacji prozdrowotnej, nauka technik samobadania, konsultacje lekarzy specjalistów, współpraca z Diagnostyką. Natomiast akcje które przyczyniają się do zwiększenia świadomości a tym samym zwiększenia profilaktyki i zmniejszenia liczby zachorowań to między innymi: „Pomóż sobie sama”, „Różowa wstążeczka”, „Gabinety z Różową Wstążką”, Marsze Nadziei – „Bądź dla siebie najważniejsza”, Projekt Kalendarz – Informator oraz warsztaty onkoplastyczne.
Do wałbrzyskiej organizacji Pro Femina zgłasza się rocznie do 290 nowych osób. W chwili obecnej w bazie zarejestrowanych jest prawie 13 tysięcy osób. W ramach akcji „Różowa Wstążka” od roku 2009 przeszkolonych zostało 1191 uczennic w szkołach ponadgimnazjalnych i 506 kobiet. Wykonano w tym okresie 1155 badań USG piersi i 219 badań USG tarczycy.